Pandemie měla obrovský vliv na cestovní ruch. Díky tomu lidé začali o dovolené přemýšlet jinak. Cestují na vlastní pěst bez cestovních kanceláří, objevují domácí destinace. Díky tomu významně vzrostl trh s obytnými auty a přívěsy a dalším kempingovým vybavením. To je docela pozitivní trend, ale i ten bude mít nakonec své negativní stránky.
Jendak to znamená více neukázněných karavanistů v přírodě. S odpadky je na některých místech problém už teď a ostřílení kempeři se bojí, že to bude ještě horší. Druhým problémem je, že si karavan nebo obytné auto kupují lidé, kteří jej předtím nikdy v životě ani neviděli. Při koupi z druhé ruky nedokážou posoudit technický stav vozidla a ani s ním neumí jezdit.
Pokud jste se rozhodli, že si i vy koupíte domeček na kolečkách, určitě to nedělejte jen tak z náhlého popudu mysli. Nejdříve si zkuste na dvě až tři dovolené vyjet s půjčeným vozem. Jednou si můžete půjčit obytné auto, po druhé za karavan. Jedině tak zjistíte, jaký je mezitím rozdíl a co je doopravdy to nejvhodnější pro vaši rodinu. Oboje má své pro i proti. A možná že také zjistíte, že tato dovolené vůbec není pro vás ta pravá.
Karavan kupujte na své auto
Pokud jste se rozhodli pro koupi obytného přívěsu, vždy si zjistěte, zda se dá za vaše osobní auto vůbec připojit, případně jak těžký karavan zvládne. Ne každé auto utáhne velký karavan. Chvilku možná ano, ale postupně to může mít neblahý vliv na technický stav vašeho automobilu. V horším případě to může znamenat nepříjemnou událost na silnici. Pokud už karavan kupujete na nové auto, které ještě nemáte, opět si dopředu zjistěte potřebné parametry.
Nekupujte zajíce v pytly
Díky pandemii nového koronaviru v současnosti bují trh s ojetinami. Už teď se ale ukazuje, že lidé si rychle kupují něco, o čem nemají podrobnější informace a nejsou schopni posoudit z odborného hlediska. Kupujte si ojetá obytná auta a karavany jenom u ověřených prodejců s dobrými referencemi. Stačí se zeptat v různých facebookových skupinách zaměřených na kempování a hned získáte zajímavé informace.
Starší karavan může mít řadu skrytých vad. Zdroj: Unsplash.com
Před koupí si karavan pořádně projděte, otevřete všechna dvířka, i ta skrytá, podívejte se, zda není zatelký. Zeptejte se, co se skrývá pod podezřele novými tapetami. Nejlepší volbou ale je, pokud ke koupi přizvete odborníka. Síce vás jeho názor a posudek bude něco stát, ale může vám nakonec zachránit mnohem více peněz.
V poslední době totiž můžeme ve zmíněných facebookových skupinách číst smutné příspěvky od lidí, kteří si koupili obytný vůz, ale po pár výjezdech zjistili, že trpí vážnými skrytými vadami – shnilé stěny, zatečení… Peníze od prodejce se jim už získávají těžko zpět.
Nezapomeňte na pojištění
Pokud chcete být v klidu, uzavřete pojištění auta online. Pokud kupujete obytné auto či karavan (ano, i na ten je třeba platit povinné ručení, i když nejde o motorizované vozidlo), dopředu si zjistěte možnou výšku pojistky – povinného ručení i havarijního pojištění, aby vás jeho výška nepřekvapila. Cena náhradních dílů a oprav se totiž zásadně liší podle výrobce. Pojišťovny tak pracují přibližně s 20 doprovodnými parametry podle typu auta a řidiče. Havarijní pojištění se vypočte podle ceny a značky.
Pokud karavan nebo obytné auto používáte výhradně na soukromé účely, je pojištění levnější. Půjčovny mají pojištění dražší.
Při koupi si vše pořádně zkontrolujte, nebo si přizvěte odborníka, který vám s koupí pomůže. Zdroj: Pexels.com
Vždy si zjistěte, co pojistná částka kryje, většinou jsou to i pevné součásti karavanu či obytného auta, jako je třeba vestavěný nábytek, dřez a části pevně spojené s karavanem. Extra se dají připojistit i věci uložené v karavanu. Ale pozor, na věci připevněné na voze zvenčí, třeba na kola na nosiči, se havarijní pojištění většinou vztahuje. Jenom jsou-li poškozena během dopravní nehody. Takže se informujte také o možném připojištění proti krádeži.
Při jízdě si dejte pozor hlavně na rozměry
Ze svých zkušeností s pojistnými událostmi pojišťovny radí dávat si pozor hlavně na průjezd užšími místy a kontrolovat si výšku průjezdu. Nezkušený karavanista na to může snadno zapomenout. Fotek se „skalpovanými“ obytkami či karavany je na internetu víc než dost. Často se také opravují odřeniny. Problém bývá i s nepřízní počasí, například krupobitím.
Parkování si zjistěte dopředu
Pokud jste se pro koupi rozhodli, nezapomeňte, že karavan i obytku bude třeba někde parkovat. To je častý problém. Pokud nemáte na svém pozemku garáž, doporučujeme alespoň jednoduchý přístřešek s odpovídající výškou. Pokud bydlíte v bytě, určitě se budete muset poohlédnout po nějakém placeném parkovišti. Případně si zjistěte, zda nějaký kemp či autobazar v blízkosti vašeho bydliště neumožňuje dlouhodobé parkování obytných auta a karavanů na svém pozemku.