Kdy žádat o vízum do Ruska?

Tak jste se rozhodli, že se vydáte na severovýchod do země plné velkolepých staveb i šílené chudoby? Rusko je státem mnoha tváří, už jen díky své obrovské rozloze, a tak si zde každý najde to své. Ať už však míříte do Moskvy na památky nebo k severnímu polárnímu kruhu, potřebujete pro vstup vízum.

Kdy žádat o vízum do Ruska?

V rámci EU si dnes člověk může cestovat, jak chce. Rozhodnete se, že zítra vyrazíte, a prostě jedete. Stačí vám k tomu občanský průkaz, mnohdy ho ani na hranicích nebudou chtít vidět. S Ruskem je ale situace přesně opačná. Cestu je třeba plánovat předem, abyste si stihli zařídit vízum. Celý proces je totiž poměrně administrativně komplikovaný. Pokud potřebujete vízum do Ruska co nejrychleji, máme pro vás pár tipů.

 

Nachystejte si všechny potřebné dokumenty

Chcete-li, aby proces vyřízení proběhl co nejrychleji, pečlivě připravte veškeré potřebné podklady. Jmenovitě:

  • vyplněnou žádost,
  • doklad o cestovním pojištění,
  • letenky (jízdenky),
  • doklad o zaplacení poplatku za vízum,
  • fotografii,
  • cestovní pas,
  • zvací dopis.

Zvací dopis je samostatnou kapitolou. Jedete-li do Ruska pracovně, zřejmě vám ho vydá obchodní partner. Jako turista můžete dopis získat od hotelu, nebo prostřednictvím některých služeb v Česku, které vám rovnou pomohou s vyřízením celého víza.

 

Připlaťte si za expresní vyřízení

Ruská ambasáda v Praze má na vyřízení vaší žádosti standardně 7 pracovních dní. Jestliže si připlatíte, jsou schopní zvládnout to do čtyř pracovních dnů. K tomu si ještě připočítejte dobu potřebnou na získání všech náležitostí a zjištění, co všechno vlastně musíte udělat a splnit. O vízum je tedy vhodné žádat aspoň s 14denním předstihem, nejlépe měsíc předem. Jen tak si můžete být jistí, že vám vaši cestu nezkazí zbytečné formality, a v klidu odjedete. Vízum do Ruska po vás pravděpodobně budou chtít vidět hned v Praze na letišti, bez něj vás doopravdy nepustí.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.