Rádi nebo často nosíte košile a kravaty, ale už vás nebaví klasická černá a bílá na sto způsobů, pořád dokola? Nebo jste jejich kouzlo objevili teprve nedávno a nevíte, jak s těmito elegantními kousky začít a jaké zvolit? Není to sice raketová věda, ovšem správně zvolená košile a její doplňky se na rozdíl od ledabyle „ulovené“ v šatníku nebo ve výprodeji pozná na první pohled. A pokud už po tomto kousku oblečení saháte, dalo by se předpokládat, že chcete vypadat k světu. Naštěstí existuje pár pravidel, se kterými se stylovému looku určitě posunete zase o něco blíže.
Přestože kravatu a motýlka postupem času začaly nahrazovat jiné stylové prvky, a to přímo zakomponované do jednotlivých košil, pro některé situace se zkrátka tyto zmodernizované kousky stále nehodí. Ne každý je navíc jejich fanouškem a přece jenom stále dává přednost ryzímu šarmu a eleganci, které vám zaručí opravdu jenom stará dobrá kravata.
Prvním krokem ke stylovému vzhledu je výběr té správné košile. Tady jsou rozhodujícími faktory střih, typ a obvod límečku, zapínání a délka rukávu. Pro případy, kdy košili budete nosit s kravatou, volte o něco volnější límeček a to tak, abyste mezi něj a krk vložili jeden prst. Pokud kravatu nosit neplánujete, můžete volit límeček o něco užší. Hlavním pravidlem pro délku rukávu u košilí s dlouhým rukávem je pak to, aby přesahoval přes zápěstí při rozepnuté manžetě a svěšené ruce, ale také při ohnutém loktu. Máte-li neobyčejně dlouhé ruce, i na vás výrobce košilí mysleli a na trh uvedli košile s prodlouženými rukávy. Pro pány menší a silnější postavy se vyrábí zase košile se zkráceným rukávem. Stejně tak důležitým faktorem je volba správného střihu. Na výběr máte obyčejně ze tří základních střihů: Slim fit, Body fit a Regular – podívejte se sem https://www.bolf.cz/cze_m_Panska-moda_Panske-kosile-804.html.
Dalším krokem k dokonalému looku je správná kombinace košile a kravaty. Přestože nejde o převratnou vědu, i tady se při nepozornosti můžete snadno dopustit módního faux-pas. Začněme tedy s naprosto zásadním pravidlem: kravata by měla vždy být tmavší, než je košile. Takže přežité výstřelky typu černá košile a bílá kravata rozhodně nebrat! Toto pravidlo nám v tom případě logicky naznačuje, že k bílé košili by se teoreticky měla hodit každá kravata (kromě bílé samozřejmě) a ono tomu tak i vlastně téměř je. Každopádně co se týká barevných kombinací, je tady toho k zapamatování víc.
Když bychom pomyslnou barevnou paletu rozdělili na barvy kontrastující, podobné a opačné, tak podobné barvy budou vedle sebe, kontrastující mezi sebou budou mít tři barvy, podobné se nachází vedle sebe a opačné na druhé straně palety.
Pokud jde o párování kravaty a košile, jednodušeji vždy spárujete barvy kontrastující, než opačné. Přestože opačné barvy se navzájem jaksi doplňují, jejich kombinace často bývají tak nějak „přehnané“. Proto vždy dávejte pozor na to, aby jedna z barev byla tmavšího odstínu. Naopak nejlépe k sobě zkombinujete barvy kontrastující. Příkladem by zde byla košile středně syté modré barvy s vínovou kravatou (červená je kontrastující) doplněná například o sako v námořnické modři. U podobných (sousedních) barev je to pak snadné, košile a její doplňky v jiném odstínu stejné barvy budou vypadat vždy skvěle. Ale nezapomínejte na pravidlo tmavší košile – světlejší kravata.
Posledním krokem k dokonalé eleganci je volba správného typu kravaty. Tady platí, že šířka kravaty v jejím nejširším místě by měla být shodná s šířkou klopy saka, která by zase měla odpovídat vašemu typu postavy. Klasické hedvábné kravaty volte pro velice formální příležitosti a její vlněné nebo dokonce pletené kolegyně nechte na uvolněnější pracovní schůzky nebo městské povyražení.
No a nakonec nezbývá, než kravatu správně uvázat tak, aby vyhovovala tvaru vašeho obličeje a límečku košile!