To bychom si všichni přáli, protože jestli nadále porostou, bude pro mladé lidi velmi složité pořídit si vlastní bydlení. Bohužel tuto skutečnost nikdo nedokáže jistě potvrdit, můžeme se pouze domnívat a spekulovat, jak se bude situace vyvíjet dál. Nějaká vodítka bychom ovšem měli.
Stalo se, co nikdo neočekával. Ceny nemovitostí během pandemie vůbec neklesly, stejně jako nepoklesl zájem o ně.
Kvůli neklesajícímu zájmu neklesají ani ceny
Lidé sice přišli o zdroje příjmů, zároveň se však děsí krize. I ekonomové mluví o tom, že teprve může přijít – vyhrabat se z důsledků koronaviru bude nějakou dobu trvat. Proto se všichni snaží nějakým způsobem ochránit své peníze. Jakým? Kupují nemovitosti. Zájem je o investiční byty na prodej v centrech větších měst i domy na prodej na vesnicích. Během covidu spousta Čechů, již byli zavření v bytech, snila o vlastní zahrádce, a svůj sen si plní právě koupí domu nebo aspoň chalupy.
Jelikož je o nemovitosti velký zájem, prodejci nemají důvod zlevňovat. I když si za prodej bytu řeknete šílenou částku, někdo ho koupí, lidé totiž bydlet potřebují.
Chování bank naznačuje, že by zlom mohl přijít
Změní se tohle někdy? Jednou z možných nadějí je zvýšení počtu dostupných nemovitostí, což však nebude zase tak rychlé. Další šancí na změnu je snížení počtu zájemců o bydlení. Na tom by se mohly velkou měrou podílet banky. Aktuálně totiž nabízí dost příznivé úrokové sazby hypoték, což lidi jen podporuje v nákupech nemovitostí. Až se tohle změní, zájemců o koupi nemovitosti ubyde, ceny za prodej domu či bytu se opět sníží.
Zajímavé je také současné chování bank, kdy při žádosti o hypotéku nemovitosti častokrát oceňují na nižší částku zhruba o 20 až 30 %. Podle některých odborníků se tím banky připravují právě na snížení hodnoty nemovitostí. Časový horizont si však nikdo netroufá odhadovat a dle specialistů snížení cen rozhodně nepostihne všechny nemovitosti. Investiční byty v centru Prahy či Brna dotčeny nebudou, zlevňovat se bude v méně lukrativních lokalitách.