Jímka je vhodným řešením na chaty i do domu

Jímka je vhodným řešením na chaty i do domu

U rekreačních objektů nebo starších rodinných domů nemusí být kanalizace vždy standardem. Dokud se s podobným problémem sami nepotýkáme, moc nad ním ani nepřemýšlíme a považujeme funkční odpad za samozřejmost. Když však není k dispozici, musíme hledat jiná řešení.

Bez odvodu odpadní vody se žádný objekt neobejde. Z mnoha různých možností je nejlepším řešením jímka, do které se odpad svádí a po naplnění se její obsah vyveze. Nejoblíbenější jsou jímky z betonu s ohledem na dlouhou životnost, snadnou realizaci i variabilitu objemu. Hlavní část, do které je veškerý odpad sveden, je hermeticky uzavřený kvádr umístěný pod úrovní povrchu. Standardně je nad ním deska nevhodná k přejezdu, lze však zvolit i desku přejezdovou, která snese vyšší zátěž. Z jímky vede komín a nástavec opatřený poklopem, který slouží jednak pro ochranu jímky před nečistotami a také jako přístupový otvor pro odčerpání obsahu fekálním vozem. Vzhledem k váze celé jímky je dobré kromě velikosti nebo provedení řešit také dopravu, aby se neprodražila zbytečně. Betonové jímky Ostrava tak využijí spíše obyvatelé severu Čech, než v okolí hlavního města.

Stejné je to i s jinými částmi naší republiky, vždy je vhodné porozhlédnout se po nejbližších možnostech a nehledat na druhém konci republiky, odkud je nutné složitě a draze řešit dopravu. Proto třeba betonové žumpy Hradec Králové budou vhodnější pro okolí Pardubic než Písku. Betonové jímky jsou většinou hranatého tvaru a jsou nepropustné, což by měl dodavatel umět prokázat certifikátem. Jímka se usazuje ideálně do země a má několik částí.

Jímka je vhodným řešením v místech, kde není zavedena kanalizační síť, jako jsou chaty, chalupy nebo domy na samotě. V běžném provozu se jedná o téměř bezúdržbové řešení, pouze jednou za čas je potřeba odčerpat obsah jímky fekálním vozem. Betonové jímky mají dlouhou životnost, takže není potřeba se obávat nutné výměny po pár letech.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.