Při koučovacích rozhovorech je velmi důležité koučované či koučovanému pokládat takové otázky, které je posunou a otevřou jim nové možnosti. Přečtěte si, jaká základní pravidla pro tyto otázky platí.
Správně položené otázky jsou při koučinku důležité
Jsou to právě správně položené koučovací otázky, které nás nutí uvažovat jinak, než jaké je naše běžné myšlenkové schéma. Dokáží posouvat naše hranice i odstraňovat případné bariéry. Pokud je koučink vedený opravdu kvalitně, odstraňuje obětní princip a vede koučovaného k tomu, aby přijal plnou odpovědnost za svou situaci. Pomáhá nastolit životní rovnováhu a zároveň převádí myšlenky v činy.
7 hlavních pravidel pro koučovací rozhovory
Níže najdete sedm doporučení pro úspěšné a efektivní vedení koučovacích rozhovorů.
Postarejte se o důvěrnou atmosféru
Než se pustíte do samotného koučování, myslete na vytvoření vhodného prostředí, ve kterém se klient bude cítit bezpečně a uvolněně. Koučovaný s největší pravděpodobností netouží po tom, aby jej při rozhovoru někdo vyrušoval, nebo třeba poslouchal. Nezapomínejte také na to, aby vaše internetová stopa korespondovala s dojmem, který chcete u klienta vytvořit.
Naslouchejte, ale nesuďte
Při koučovacím rozhovoru je důležité uplatňovat aktivní naslouchání, díky kterému druhá strana získává respekt. Zároveň má dostatečné množství prostoru, aby mohla bez soudění rozvádět své myšlenky a názory. Kouč nebo koučka přitom při koučování musí být v dostatečném komunikačním napojení a na rozhovor se opravdu soustředit.
Zapomeňte na vlastní názory
V roli kouče nebo koučky do rozhovorů nevkládejte vlastní názory, hodnocení ani rady. Tyto skutečnosti totiž dokáží poměrně účinně zabít koučovací rozhovor v jakékoliv jeho fázi.
Ptejte se na otevřené otázky
Koučovací rozhovor by se měl primárně skládat z otevřených otázek. To znamená takových, na které nelze odpovědět ANO nebo NE. Otevřené otázky podporují kreativitu myšlení a sdílnost.
Správná struktura je důležitá
Uvědomte si, že koučovací rozhovor není rozhovor dvou nejlepších kamarádek. Musí mít jasnou strukturu, která se však mnohým začínajícím koučům zdá zbytečně složitá, kostrbatá a jednoduše zvláštní. Nejčastěji uplatňovaným modelem při koučování je takzvaný GROW.
Rekapitulujte pro lepší orientaci
Aby se koučovaný ve své situaci lépe orientoval, je důležité provádět pravidelnou rekapitulaci. Dejte mu prostor si informace utřídit a při rekapitulaci se ptejte, zda to chápete správně. Případně zda by k tomu něco dodal. Pravidelně jej vyzývejte, aby shrnul to, co právě řekl a zaměřil se na ty nejpodstatnější body.
Zápisky a nákresy pomáhají
Někteří lidé se v situaci lépe orientují pomocí grafických nákresů. Pomáhá jim, když si mohou informace bodově sepsat, případně si je rozkreslit do schémat a jednoduchých obrázků. Pokud je tímto směrem orientovaný i váš klient, na tuto část rozhodně nezapomínejte.
Více článků ze světa osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.