Co je to “SUPEROVOCE“?

Trendem poslední doby je návrat k přírodním a bylinným produktům. Studujeme přebaly nakoupených kosmetických výrobků či potravin a pozorně sledujeme, kde že byly ty výrobky vlastně vyrobeny. Objevují se také nové termíny, jako superpotraviny či superplodiny. Netušíte, co si pod těmito pojmy představit? Čtete dál a dozvíte se, o co jde a jak využít jejich účinků!

Co je to “SUPEROVOCE“?

Superovoce

Jedná se o ovoce, které je extrémně bohaté na vitamíny a minerály, dále antioxidanty, přírodní barviva a jiné látky, které příznivě působí na lidské zdraví. Termínem superovoce nebo také superplody jsou vlastně marketingově označovány ovocné plody, které obsahují výrazně více zdraví přínosných látek než běžné ovoce. Využívá se tak faktu, že se lidé více starají o své zdraví – v poslední době narůstá počet civilizačních chorob a potravinových či jiných alergií. Lidé více řeší, co konzumují a to je dobře!

Mezi superovoce, které roste v našich podmínkách, patří například borůvky, švestky, vodní meloun, černý rybíz, rakytník řešetlákový či arónie. Posledně jmenované z těchto plodin, zprvu nikoliv pro svou super prospěšnost lidskému zdraví, ale pro velmi zajímavou chuť.

 

Arónie či rakytník?

Skoro každý, kdo arónii nebo rakytník ochutnal v syrovém stavu, se zašklebí pro výrazně kyselou nebo svíravou chuť těchto plodů. Jen otrlí jedinci pojídají dobrovolně tyto plody syrové ve větším množství. Nepomáhá ani informace, že jedna zralá oranžová bobule rakytníku pokryje denní spotřebu vitamínu C, protože rakytník má 15x až 25x vyšší obsah tohoto vitamínu než například citrón. Navíc šťáva z rakytníků získaná odšťavněním za studena obsahuje zhruba polovinu dužiny, tj. ve šťávě “něco plave“, jak prohlásily děti a rakytníkovou šťávu odmítly. Byl tedy pro ně vymyšlen sirup ze šťávy z rakytníku, který je čirý, nic v něm neplave a obsahuje jen šťávu získanou lehkým vymačkáním plodů. Čirý rakytníkový sirup se stal se jedním z hlavních produktů nové výrobny Sklenice zdraví s provozovnou ve Vstiši u Dobřan.

„Napadlo mě, proč se tak skvělá věc jako je džem z rakytníku nedá běžně koupit? Na internetu jsem našla výrobce, ale až u Hradce Králové a u Turnova. Představa, že platím poštovné za jednu nebo dvě sklenice džemu, mě nelákala. Časem jsem se rozhodla, že si sama založím malou potravinářskou výrobnu a budu se specializovat na výrobky z rakytníku a dalšího superovoce, jako je arónie, borůvka, muchovník. Protože takový džem nebo sirup hned tak někdo nemá!“ podotýká Daniela Okrouhlá ze Sklenice zdraví.

Výrazné chuťové vlastnosti tohoto ovoce tedy neumožňují jeho konzumaci přímo v čerstvém stavu, a proto se jejich šťávy nebo protlak často míchají s jinými druhy šťáv nebo dalšími druhy potravin. Obrázek rakytníku se také často objevuje na vitamínových tabletách.

Chuť výrobků pouze z arónie nebo rakytníku je velmi výrazná, ale například bluma s rakytníkem a badyánem je skvělá kombinace. Nově jsou v nabídce výrobky pro nejmenší slazené jen fruktózou nebo medem od pana včelaře z okolí Švihova (Plzeň-jih). Pro diabetiky a milovníky méně sladkých výrobků jsou k dostání džemy se sladidly z rostliny stévie. Z čerstvých bylin seženete sirupy z meduňky pro dobrý spánek, šalvěje pro odhlenění a máty pro dobré trávení. Co se týče arónie, oblíbený je sirup z arónie nebo džem arónie s rakytníkem. U spotřebitelů jsou velmi oblíbené ostré džemy s chilli vhodné k masu nebo k sýrům.

Tak neváhejte a ochutnejte kousek přírody!
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.