Jak udržovat své auto ve skvělém stavu

Každý majitel auta ví, že se o své vozidlo musí starat. Nejde jen o údržbu interiéru, která je samozřejmě důležitá, ale je na místě dbát také o technický stav auta. Jen tak vám auto bude sloužit dlouho a jízda v něm bude plynulá a bezpečná.

Jak udržovat své auto ve skvělém stavu

Nezapomínejte na pravidelnou návštěvu servisu

Kromě běžné údržby a jednoduchých drobných oprav, kterou zvládnete i sami, tak byste měli pravidelně navštěvovat servis. Služby servisu využijete při výměně pneumatik, při koupi nových pneumatik, ale také při geometrii kol, která je důležitá pro správnou jízdu a vydrž pneumatik. Servisní prohlídka, kterou můžete navštívit jednou ročně, vám ušetří opravy, které byste museli platit, kdybyste auto nechali bez údržby. Zároveň musíte auto kontrolovat po určitém množství ujetých kilometrů, průměrně by to mělo být každých 30 tisíc kilometrů.

 

Pečujte o pneumatiky

Při péči o pneumatiky si dejte pozor na správný výběr letních a zimních pneumatik. Zajímejte se o hloubku dezénu a vyměňujte pneumatik včas. Předejte tak problémům se zákonem, ale také na silnici. Kromě jiného kontrolujte také tlak v pneumatikách a nezapomeňte na správnou sbíhavost kol. Tu řeší geometrie kol.

Geometrie kol zaručuje plynulou a bezpečnou jízdu, menší opotřebení pneumatik a prodlužuje tak životnost auta. Geometrie se doporučuje jednou ročně, ideálně při přezouvání gum. Rozhodně je důležitá po nehodě nebo po defektu na kole. Využijte tak servis k tomu, aby vám kola zkontrolovat, popřípadě rovnou opravil.

 

Doplňujte kapaliny

Kapaliny v autě je potřeba také nejen pravidelně kontrolovat, ale hlavně doplňovat, ať už se jedná o brzdovou kapalinu, chladicí kapalinu, motorový olej nebo třeba vodu do ostřikovačů. Bez oleje nebo brzdové kapaliny se vám může porouchat olej. Brzdová kapalina vydrží zhruba tři roky, chladicí kapalina průměrně dva roky a olej se mění buď každý rok, nebo po určitém množství ujetých kilometrů.

 

Nepodceňujte technickou kontrolu

Technická kontrola je pro mnohé strašákem, přesto pokud se o auto pravidelně staráte, tak se nemáte čeho bát. Vaše auto by mělo technickou kontrolou projít jednou za dva roky. Bez této kontroly auto nesmí na silnici. Je vhodné o auto pečovat průběžně, a rozhodně nenechat například výměnu oleje nebo další opravy auta těsně před technickou. Pozor si dávejte také na korozi, která je častou příčinou, proč auto u technické kontroly neprojde.

 

Vyměňte stěrače

Málokdo se zajímá také o stěrače. Přitom je používáme docela často. Stěrače by se měly jednou za čas vyměnit. Správný čas poznáte, když se začínají třepit gumičky a stírání je méně efektivní.

Čím lépe a pečlivěji se o své auto budete starat, tím déle vám bude sloužit. Nebojte se, že byste péči o auto nezvládli, vždy můžete využít velkého množství služeb servisu a obrátit se na odborníky.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.