V dnešní době technologických vychytávek je praní prádla jednodušší než kdykoliv předtím. Každá pračka nabízí nespočet různých programů, prací prášky a kapsle slibují stálost barev a sušička zaručí, že textil bude příjemně měkký. I přes to všechno se vyplatí vědět, jak prát oblečení tak, aby zůstalo dlouho hezké. Existuje totiž několik základních pravidel, které musíte mít na paměti, i když máte k dispozici moderní elektroniku a kvalitní produkty na praní.
Jak správně prát oblečení? Vše zjistíte na etiketě!
Pokud se vám už někdy stalo, že jste z pračky vylovili kousek, který se sepral na velikost vhodnou sotva pro panenku, dost možná to bylo tím, že jste ignorovali etiketu. Na malém lístečku, který by měl být našitý na každém kousku textilu, najdete informace o vhodném způsobu praní. Mimo doporučenou teplotu vody zjistíte také to, zda je oblečení vůbec vhodné prát v pračce. Některé látky a potisky totiž vydrží mnohem déle hezké, když upřednostníte pouze ruční praní.
Tip: Mimo etikety na oblečení věnujte pozornost i návodu k pračce. Jedině tak zjistíte, kolik prádla můžete vyprat při jednotlivých programech, aniž byste pračku přeplnili.
Věnujte pozornost potiskům
Nedáte dopustit na trička s potiskem? V tom případě jim při praní věnujte zvýšenou pozornost! Nevhodným zacházením totiž může docházet k tomu, že motivy popraskají a nebo vyblednou. Oblečení s potiskem proto vždy perte obrácené naruby. Zvolte šetrnější prací program a po vyprání zapomeňte na sušičku. Aby potisky vydržely dlouho hezké, dejte přednost raději schnutí na vzduchu. Pozor si dejte také na žehlení, protože vysoké teploty většinou potiskům moc nesvědčí. Pokud to jinak nejde, tričko vždy žehlete přes kus látky či pečicího papíru.
Tip: Stejná pravidla platí také pro potištěné mikiny a nebo oblíbené tašky s potiskem.
Méně je někdy více
Při dávkování pracího prostředku to rozhodně nepřehánějte a raději se řiďte pravidlem, že méně je někdy více. V tomto případě to opravdu platí! Prací gely se totiž prodávají silně koncentrované a správně by se mělo používat jen nezbytné množství, které je stanoveno výrobcem. Důležité je také dát pozor, kam prací prostředek dávkujete. Používáte-li klasický sypký prací prášek, určitě by neměl přijít přímo do bubnu.
Tip: Šetřit se vyplatí i s aviváží. Na některých typech oblečení totiž může nadělat víc škody než užitku. Určitě ji vynechte při praní funkčního prádla, sportovního oblečení a lyžařských bund.
Návod, jak prát oblečení bez nehod, už znáte a víte, kterých chyb se při praní v automatické pračce vyvarovat, aby vaše prádlo vypadalo stále jako nové. Příště, až začnete skládat oblečení do bubnu, vzpomeňte si na náš návod a uvidíte, že nepříjemné nehody v podobě žmolků nebo obarveného oblečení se stanou minulostí.