Otázka, kterou si pokládají asi všichni rodiče, kterým na dětech skutečně záleží. Univerzální návod neexistuje. Ani nemůže existovat, protože na světě je spousta rodičů a dětí. Pojďme se však alespoň podívat na základní principy, které už obecnou platnost mít mohou.
Začněte sami u sebe
Znáte známé rčení: Spokojený rodič, spokojené dítě? Něco na tom určitě bude. Pamatujte si, že v prvé řadě musíte brát ohled i na své vlastní potřeby, abyste mohli svým dětem vytvořit harmonický domov. Unaveným a ztrhaným dospělým obvykle schází dostatek trpělivosti. Zaměřte se nejprve na své fyziologické potřeby a rozhodně si vždy dopřejte dostatek kvalitního odpočinku. Dospělý člověk by měl spánku věnovat v průměru 7,5 hodin denně. Pohoda rodiny opravdu začíná u vás, takže si dovolte myslet i na své štěstí a předcházejte neklidnému spánku.
Pomozte dětem zažít pocit úspěchu
Samotná chvála obvykle nevede ke kýženým výsledkům. Chválené dítě sice pocítí dočasnou radost, může se však lehce stát na pochvale závislým. Motivace zvnějšku nikdy nebude tak prospěšná jako pravá vnitřní motivace. Pomozte svým dětem raději skutečně dosahovat úspěchů v tom, co dělají.
Pro většinu dětí je hlavním tématem škola a učení. Řízeným učením totiž tráví většinu svého času. Ve školách se však vaše děti nedozvědí nic o tom, jak se mají efektivně učit. Když jim k tomu poskytnete návod vy, získají obrovský náskok. Naučte je, jak mají využívat mozek lépe než ostatní.
Myšlenkové mapy jako navigace k lepšímu životu
Představte si, že byste mohli vycestovat v čase zpátky do minulosti. Co řeknete svému mladšímu já? Jaké vědomosti mu budete chtít předat?
Cestování do minulosti zatím lidstvo neovládlo. Jako rodič však máte výbornou příležitost předat své znalosti dětem. Do svého repertoáru můžete zařadit také myšlenkové mapy. Víte, že je používali už Leonardo da Vinci a Albert Einstein? Znalost myšlenkových map představuje pro vaše děti obrovskou konkurenční výhodu.