Co vědět o kojení aneb výhody pro matku i dítě

Kojení je krmení novorozence či dítěte mlékem z mléčné žlázy. Kojenci se pyšní sacím reflexem, jenž zprostředkovává sání a polykání mléka. Tento způsob stravování je pro malé chlapečky a holčičky nejlepším zdrojem potravy.

Co vědět o kojení aneb výhody pro matku i dítě

Už od třetího měsíce těhotenství vylučuje ženský organismus hormony, které pomáhají růst mléčným kanálkům v ňadrech. Prvnímu mléku se říká mlezivo anebo kolostrum a obsahuje více bílých krvinek i protilátek než zralé mléko. Díky tomu chrání dítě před vnikem mikroorganismů. Sekreční IgA dokáže omezovat vznik potravinových alergií. Během dvou týdnů se kolostrum změní na zralou tekutinu. Jakmile má žena dostatek mléka, musí kojit či ho odstříkat, aby se rychleji tvořilo.

 

Proč to někdy nejde?

Věřte, že je tvorba mléka spojena s častým krmením a schopností dítěte sát mléko z prsu. Nízká produkce souvisí s obtížemi, jako jsou nízká frekvence kojení nebo odstříkávání, neschopnost novorozence odebírat mléko správně, hormonální poruchy matky, nedostatečné vyvinutí tkáně ňader, porucha metabolismu a trávení dítěte či nevhodný kalorický příjem matky. Poslední zmiňované kritérium je klíčové. Kojenci jsou na mateřském mléku závislí, a proto musí matka dbát na zdravou životosprávu. Pokud se žena správně nestravuje, má její mléko sníženou formu vitamínů A, D, B6 a B12.

 

Jak často kojit?

Mnoho maminek neví, jak často kojit. Cenné informace najdou na https://www.sunar.cz/jak-dlouho-a-casto-kojit-novorozence/. V každém případě je nutné dítě přikládat k prsu každé 2 – 3 hodiny. Jen tak je výsledek úspěšný. Jedná se tedy o odběr mléka 8 krát za 24 hodin v prvních měsících laktace. Někteří novorozenci chtějí pít častěji, jenže to není dobré, protože se mléko nestačí tak rychle vytvořit. Děti si pak s prsy hrají a vlastně ani nemají hlad. Nabízí se další otázka. Jak dlouho kojit? Určitě 20 – 30 minut. Poté méně. Postupem času matka pozná, kdy má její andílek dost.

 

Klíčová pozitiva

Snad každý moc dobře ví, že je kojení nejlepší pro matku i dítě. Novorozencům se dostává do organismu protilátek a živin. Do těla ženy se uvolňují hormony. Navíc upevňuje kojení vazbu mezi oběma.

Kojená dítka mají nižší riziko náhlého úmrtí, ale také snížení výskytu alergie, astmatu, onemocnění štítné žlázy, nesnášenlivosti lepku, průjmu, ekzému, cukrovky, obezity, zánětu středního ucha, infekce dýchacích cest, sípání, infekce močových cest, revmatoidní artritidy a zánětu mozkových blan. Kojící ženy jsou psychicky vyrovnanější, protože nemusí připravovat lahvičky. Mléko má optimální teplotu. Samozřejmostí je úspora financí za umělou stravu a příkrmy. K dalším pozitivům patří rychlejší stahování dělohy, menší krvácení a oddálení menstruace. Lze zmínit také snížení rizika osteoporózy, endometria, rakoviny prsu.

I když je kojení často doprovázeno bolestí bradavek a přeplněnými prsy, je to dar, který by měla každá žena přijmout.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.