Co se starým, ale oblíbeným kouskem šatníku?

Co se starým, ale oblíbeným kouskem šatníku?

Co se starým, ale oblíbeným kouskem šatníku?

Máte ve skříni oblíbené kousky, které nenosíte, ale kterých se zkrátka a dobře nechcete vzdát? Dát některým kouskům sbohem je občas velmi náročné, pro mnoho z nás dokonce nepředstavitelné. Přetéká-li však vaše skříň módními kreacemi, které stejně nenosíte, a které slouží spíše jako lapače prachu, je třeba zakročit. Léto je za dveřmi, je tedy ideální čas provětrat svůj šatník.

 

Jak na to?

Na třídění si vyčleňte dostatek času, jelikož se velmi často protáhne a trvá déle, než si naplánujete. Chcete-li z třídění vytvořit spíše zábavu než nutnou povinnost, pozvěte kamarádky nebo přítele. Názor třetí strany se navíc vždy hodí. Garderobu vytáhněte z šatníku a můžeme začít. U každého kousku si odpovězte na otázky – Měla jsem na sobě daný kousek během posledního roku alespoň jednou? Pokud ne, sedí mi? Cítím se v něm příjemně a pohodlně? Jak v něm vypadám? Není zničený? Koupila bych si kousek znovu? Budete-li postupovat opravdu poctivě a nebudete-li si některé módní skvosty schovávat pouze z nostalgie či s úmyslem „jednou možná, jako když najdu“, rozhodně nešlápnete vedle.

 

Kam s vytříděnými kousky?

Máte-li nachystané vyřazené poklady, je třeba vymyslet, co s nimi. Jsou-li vytříděné kousky v zachovaném stavu, příliš nenošené a hlavně nezničené, můžete je odnést do textilních kontejnerů a podpořit tak dobrou věc. Kontejnery zřizují nejčastěji charitativní organizace či jiné ekologicko-charitativní projekty, které oblečení nejprve protřídí a dále předají těm, co to nejvíce potřebují. Například projekt POTEX, jež disponuje oranžovými kontejnery v Praze a jejím okolí, předává čisté, suché a nepoškozené oblečení charitě, neziskovým organizacím a sociálním sdružením, tedy i lidem bez domova či matkám v azylových domech. Oblečení tak získá nový domov a zároveň i nového vděčného majitele. Do kontejnerů můžete přinést krom zánovních kousků také oblečení nošené či mírně poničené. Ekologickou recyklací takového textilu lze totiž vyrobit například čistící hadry, vlákna nebo výplně do autosedaček. Tím, že vrátíme použitý textil i další doplňky zpět do oběhu, šetříme naši přírodu a zároveň pomáháme získat prostředky pro ty, co to nejvíce potřebují.

Zkuste proto provádět očistu svého šatníku častěji. Budete mít nejen více prostoru ve skříni, ale i dobrý pocit, že jste opravdu pomohli!
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.