Co s nevyužívaným bytem? Prodat nebo pronajmout?

Nečekané dědictví může zastihnout každého v nás v různých fázích života. Někomu odkázaný byt může přijít vhod, jelikož sám nemá vlastní nemovitost – co však dělat v případě, že již vlastní byt máte a nabytá nemovitost vám není k užitku? Řešení máte dvě – prodat nebo pronajímat. Co je lepší?

Co s nevyužívaným bytem? Prodat nebo pronajmout?

Prodej

Je pravdou, že investice do nemovitosti je nejlepší investicí vůbec. Zvláště v poslední době, kdy se ceny nemovitostí prudce zvedají, a vypadá, že tento trend bude pokračovat i nadále. V případě ponechání bytu vám však přibydou starosti se správou, údržbou a úklidem. Byt, který není obývaný, totiž velmi rychle chátrá, a jestliže k prodeji nakonec stejně dojde, bude nedostatečná údržba patrná. Pokud i tak máte úmysl byt prodat, protože máte svoje bydlení vyřešené a naprosto vyhovující, nejlepší volbou je obrátit se na realitní kancelář. Makléři jsou totiž skutečnými profesionály ve svém oboru a mohou vám ušetřit mnoho starostí, času i energie, kterou byste do zařizování prodeje jinak museli vložit sami. Realitní společnosti vám mohou zařídit nezbytnou administrativu, právní servis, efektivní inzerci a také odhad ceny nemovitosti. Stačí jen sladit vaše požadavky s tím, co ve skutečnosti lze udělat.

 

Pronájem

Jestliže nemáte v úmyslu v bytě sami bydlet, a přesto si jej chcete ponechat, zkuste byt nabídnout k pronájmu. Úskalí této varianty je v tom, že byt nemáte plně pod kontrolou a jste odkázáni na dobré mravy podnájemníků a správnost svého úsudku při výběru nových obyvatel bytu. Jisté komplikace se vás mohou čekat i v kontextu platební morálky podnájemníků. Starosti a náročnost procesu výběru podnájemníků může být na stejné úrovni jako v případě prodeje nemovitosti, avšak podpisem smlouvy nemusí končit, ale naopak začínat.

Proto si raději rozhodnutí ohledně prodeje či pronájmu velice pečlivě promyslete, ať vám tento životní krok starosti řeší, nikoliv působí.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.