Chcete odejít do důchodu s milionem na účtu?

Zaujal vás titulek článku? Pak vás téma jistě zajímá a přemýšlíte o možnostech, jak si uspořit na penzi. Postarat byste se měli o své zajištění v důchodu co nejlépe sami. Udržujme kontakty s lidmi, nezapomínejme na pohyb, věnujme se svým dětem a rodině. A nezapomeňme si včas naspořit.

Chcete odejít do důchodu s milionem na účtu?

Jak naspořit milion

Možností je samozřejmě víc – investice do nemovitosti, investování do akcií, podnikání na burze, což jsou aktivity s větším rizikem.  Pro běžného člověka je přímo určené penzijní spoření s finanční podporou od státu. Penzijko je zajímavé nejen díky státní podpoře, penzijní společnost naspořené peníze zhodnotí ještě tím, že je investuje pomocí účastnických fondů. V nabídce je více fondů – od konzervativních s menším rizikem a tedy potenciálem nižšího výnosu až po dynamické s rizikem ale i potenciálem pro výnos vyšším.

 

Kolik musíte měsíčně ukládat?

Pokud si chcete naspořit milion pomocí penzijka, je ideální začít spořit co nejdříve. Protože čím dřív začnete, tím menší mohou být vaše měsíční úložky.  Pokud vám začnou spořit rodiče už třeba ve 3 letech, bude stačit posílat si na penzijko 300 Kč a v 60 letech můžete odcházet do důchodu s milionem. Když si začnete spořit sami až po vysoké škole, tedy ve 24 letech, bude potřeba zvýšit měsíčně ukládanou částku na 900 Kč. Pokud začnete až v 45 letech, pak už bude potřeba měsíčně spořit aspoň 4000 Kč, abyste si na penzijku ušetřili milion. Modelový příklad počítá s průměrným zhodnocením ve výši 4 % p. a. a vychází z dlouhodobé výkonnosti vyvážených strategií. Skutečné zhodnocení dosažené jednotlivými účastnickými fondy se může lišit

 

Jak si můžete naspořené peníze vybrat?

  • Celou částku si můžete vybrat nejdříve v 60 letech a musíte spořit nejméně 5 let. Z výnos u a příspěvků zaměstnavatele se platí daň 15 %.
  • Můžete zvolit formu postupného vyplácení (penze) minimálně 3 roky nebo 500 Kč. Výhodou je, že se zbývající peníze na účtu stále zhodnocují. Podmínkou je opět věk 60 let a doba spoření minimálně 5 let. Nedaní se příspěvek zaměstnavatele, při vyplácení min. 10 let se nedaní ani výnos.
  • Naspořené peníze je možné v případě nutnosti vybrat i předčasně (nejdříve po 2 letech). Státní příspěvek se vrací státu a z příspěvku zaměstnavatele a z výnosu se platí daň 15 %.
  • Naspořené peníze můžete využít i pro tzv. předdůchod. Podmínkou je spoření aspoň 5 let a dostatečná částka. Peníze můžete před tím vložit i jednorázově.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.