Bylinky pro zdravé zuby

To, v jakém stavu máte zuby, je vaší vizitkou. Mít ovšem ukázkový chrup není zadarmo, stojí to velké úsilí. Je smutné, kolik lidí podceňuje význam prevence, dokud není příliš pozdě.

Bylinky pro zdravé zuby

Čištění zubů i pravidelná návštěva zubního lékaře vám totiž ušetří nejenom spoustu starostí a zbytečné bolesti, ale také pěknou částku peněz. Oprava chrupu či léčba paradentózy totiž opravdu není žádnou levnou záležitostí.

 

Hygiena je klíčová

Základem je, naučit se čistit zuby minimálně třikrát denně, ideálně však po každém jídle. Nezapomínejte však na to, že klasický kartáček na zuby nedosáhne úplně všude. Je proto na místě využívat zubní nitě a mezizubní kartáčky – jen tak můžete zubního plaku zbavit efektivně. Vhodným doplňkem jsou i ústní vody. Čistěte si i jazyk. I když se nejedná o příliš příjemnou záležitost, vyskytuje se na něm velké množství bakterií. Vyvarovat se zubnímu kazu můžete i vhodnou stravou – omezte nadměrnou konzumaci cukru a vyvarujte se příliš kyselých jídel a nápojů, které by mohly poškodit a oslabit zubní sklovinu. Např. takový citron by se vám nikdy neměl dostat přímo na zuby. Pozor by si měli dát i lidé s citlivými zuby.

Všemocné bylinky

Když se zubní kaz už jednou vytvoří, jediným lékem je zubař s vrtačkou, což je nepříjemné a bolestivé řešení. Mnohem lepší je věnovat se prevenci.

S hygienou dutiny ústní se lze poprat i s pomocí bylinek. Je to lepší alternativa k výrobkům plných chemie a umělých látek. Navíc mnoho bylinek má přímo blahodárný efekt na zuby a dásně. To už věděly i naše babičky. Proč tedy nejít přírodní cestou? Jaké máte možnosti?

Šalvěj lékařská má silné antibakteriální a dezinfekční účinky a výborně pomáhá s hygienou dutiny ústní. Pokud vás přepadne bolest, sáhněte po hřebíčku, který se svým tišícím efektem zmírní bolest způsobenou zubním kazem či paradentózou. Všechny tyto bylinky najdete spolu s dalšími – jako jsou heřmánek, máta, nátržník, fenykl nebo řepík v bylinných zubních pastách. Z bylinek si také můžete připravit odvar, který můžete pravidelně kloktat nebo tinkturu, kterou si bolavá místa můžete potírat. Pokud vás trápí afty či časté záněty dásní, vyzkoušejte bylinný masážní roztok na dásně, který urychluje hojení zánětlivých onemocnění.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.