Ani v létě nemusíte mít klid od kašle

V zimě, kdy jste neustále bojovali s kašlem, rýmou, chřipkami a nachlazením, jste se těšili na léto a nyní bědujete, protože vás potíže neopustily? Neděste se, chytnout kašel v létě je zcela normální. K lékaři s ním nemusíte, stačí si pořídit správný léčivý přípravek, doplnit vitamíny a nechat tělo odpočinout si.

Ani v létě nemusíte mít klid od kašle

Kašel si v létě uženete docela snadno. Vždyť většina lidí bacilům a infekcím nahrává do karet.

 

Co způsobuje letní kašel?

Velmi často přichází v reakci na pití příliš studených nápojů. Odborníci doporučují nepít nápoje chladnější než 15 °C, protože šok je pak pro tělo moc velký. Dokonce ani není pravda, že by vás tak studené pití skvěle ochladilo. Ochladí jen chvilkově, daleko dlouhodobější efekt mají nápoje v pokojové teplotě.

Další častou příčinou bývají klimatizace. Čím větší je rozdíl mezi teplotou venku a klimatizované místnosti či autě, tím je to pro tělo horší. Prudká změna teploty vysuší nosní sliznici a dá prostor virům. Kdo tedy chce klimatizaci používat, měl by ji nastavit tak, aby teplotní rozdíl nebyl příliš vysoký.

Někdy stačí jen podcenit teplotu a málo se obléknout. Ačkoliv ve dne bývá horko, noci mohou být chladné, vždy je tedy lepší vzít si víc oblečení.

 

Jak se s ním vypořádat?

Základem je nechat tělo odpočinout. Vzdejte se některých svých povinností, lehněte si (třeba i ven na zahradu, kde hezky svítí) a užívejte si volna. Nakrájejte si ovoce, ať doplníte vitamíny, a dodržujte pitný režim.

Výrazně urychlit léčbu pomohou také přípravky z lékárny. Než se tam ale vydáte, identifikujte, jaký kašel vás trápí, zda je spíš suchý či vlhký. Ten suchý dráždí a přichází často v záchvatech. Při vlhkém vykašláváte hlen.

Na suchý kašel se používají přípravky obnovující ochranný film na sliznici, jako je například Stoptussin. K léčbě vlhkého kašle jsou určena tzv. mukolytika, třeba přípravek Ambrobene. Hlen rozpouští a zároveň usnadňují jeho vykašlávání.

Kdyby měl hlen žlutozelenou barvu, ke kašli se přidaly i teploty a zvětšené uzliny, navštivte lékaře. Jinak byste se měli do několika dnů s potížemi vypořádat sami.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.