9 věcí, bez kterých se na dovolené neobejdete

Teplé počasí svádí k plánování dovolené. Ať vyrážíte již teď před vypuknutím hlavní sezony, či čekáte na oficiální začátek letních prázdnin, nezapomeňte si zabalit věci, bez kterých se jen tak neobejdete. Poradí vám tento malý tahák.

9 věcí, bez kterých se na dovolené neobejdete

1) Na dovolenou si rozhodně nezapomeňte vzít občanský průkaz, který v zemích Evropské unie můžete použít i místo cestovního dokladu. Cestovní pas pak potřebujete, pokud cestujete do dalších zemí a na jiné kontinenty. Nezapomeňte zkontrolovat platnost všech těchto dokladů. Přibalte si také kartičku zdravotní pojišťovny a platební kartu. Výhodou platební karty je také to, že si na ni můžete sjednat cestovní pojištění.

2) Samozřejmostí, která vám na dovolené nesmí chybět je dostatečná finanční hotovost. Zajímejte se, jakou měnou se v dané zemi a lokalitě platí a vyměňte si peníze ještě v Česku, můžete tak výrazně ušetřit na kurzu. Na cestách si na peníze dávejte velký pozor a ideálně jejich úschovu rozdělte do tří míst – část hotovosti mějte při sobě, část schovejte ve vašem pokoji a část u vašeho spolucestovatele.

3) Rozhodně byste neměli zapomenout na dostatečné množství dámského a pánského spodního prádla. Zabalte si ponožky, klasické pohodlné kalhotky a mužům nezapomeňte vzít takové množství bavlněných trenýrek, aby vycházely na každý den nové. Pokud vyrážíte na delší dobu a chcete ušetřit místo, můžete si třeba vzít s sebou i hrstku pracího prášků a párkrát během pobytu spodní prádlo přeprat.

4) Z elektroniky se určitě neobjedete bez mobilního telefonu a možná tabletu pro přehrání oblíbeného seriálu před spaním či pro případ nepřízně počasí. Co se týče mobilních telefonů, před odjezdem na dovolenou myslete na to, zda máte dostatečný kredit anebo dostatečný paušál. Aktivujte si roaming, abyste mohli volat či smskovat i ze zahraničí.

5) Osobní lékárnička nesmí chybět. Pokud pravidelně užíváte jakékoliv léky, tak na ně nezapomeňte. Přibalte si také základní léky, které mějte s sebou preventivně. Mezi nimi léky na bolest hlavy, břicha nebo také na alergii, která v současné době trápí čím dál větší množství lidí.

6) Kromě spodního prádla si přibalte plavky, ideálně dvoje, abyste vždy měly jedny suché. Nabalte si potřebné množství oblečení a předem si zjistěte, jaké vás přibližně čeká v cílové destinaci počasí, od teplot až po obvyklé množství srážek.

7) Samozřejmostí je pak kosmetika, v ní kartáček na zuby, pasta, sprchový gel, šampón a popřípadě dámské hygienické pomůcky. Nezapomeňte na tyčinky do uší, opalovací krém a balzám na rty. A pro večery ve společnosti si přibalte i pár základních kousků oblíbených líčidel.

8) Po zabalení oblečení, dostatečného množství dámských kalhotek a pohodlných bavlněných trenýrek si zabalte také boty. Vezměte s sebou žabky, espadrilky a také jedny tenisky s pevnou patou na delší procházky či túry.

9) Nezapomeňte si vzít také něco pro zábavu – oblíbené deskové hry, křížovky, knížku a sportovní pomůcky, jako třeba badminton či létající talíř.

Dovolenou si užijte s dobrou náladou, a pokud na něco zapomenete, tak si danou věc můžete koupit i na místě. Hlavně se nenechte vyvést ze svého klidu a pohody.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.