Zjistěte si, jestli netrpíte nadváhou. Pomůže vám BMI kalkulačka

Ne každý má to štěstí, že je štíhlý jako proutek a nevadí mu ani občasné přejídání. Ti z vás, kteří mají pocit, že by měli shodit nějaké to kilo, mohou snadno zjistit, jak na tom skutečně jsou. Stačí k tomu využít BMI kalkulačku.

Zjistěte si, jestli netrpíte nadváhou. Pomůže vám BMI kalkulačka

Co je BMI?

BMI index, tedy plným názvem Body Mass Index, je podpůrným údajem, na jehož základě se dá vyvodit, zda někdo trpí nadváhou či obezitou, případně je naopak podvýživený. Jde samozřejmě vždy jen o orientační údaj, na který se nelze stoprocentně spolehnout. Každý člověk má totiž jinou stavbu těla, jinak tráví a spaluje tuky. Odlišně se na hodnoty indexu musí hledět například u sportovců, kteří mají daleko větší energetické výdaje. Jako určité varování však zjištění vysoké hodnoty BMI indexu může zapůsobit.

 

Jak funguje BMI kalkulačka a co se dozvíte z naměřených hodnot?

Hodnoty indexu se dříve měřily spíše jen u lékařů specialistů, dietologů apod. Dnes už si ho hlídá spousta lidí. A můžete i vy, nemusíte ani dělat sáhodlouhé výpočty. Stačí k tomu internet a online BMI kalkulačka. Do ní zadáte pokud možno pravdivé údaje o vaší tělesné hmotnosti, výšce, pohlaví a věku. Po odeslání hodnot vám kalkulátor vyhodnotí konkrétní číslo – index. Poté už jen stačí nahlédnout do přiložené tabulky a zjistit si, do jaké kategorie patříte.

Zdravý člověk by měl mít hodnotu BMI 18,5 – 25. Značí to, že máte ideální hmotnost vzhledem ke své postavě a věku. Je-li naměřená hodnota vyšší, raději si zajděte za lékařem. Upřesní vám, zda nejste obézní. V případě, že tomu tak je, bude zapotřebí začít s dietou a celkovou úpravou životního stylu. Nadváha totiž může mít velmi negativní důsledky na zdraví. Lidé, kteří jsou obézní, mívají potíže s klouby, páteří, často také trpí cukrovkou a vysokým tlakem. Otylost může výrazně zkrátit délku vašeho života.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.