Sotva jedna topná sezóna končí, už abychom začali přemýšlet nad tou nastávající. Jak mít doma teplo a nemuset každé tři hodiny běhat ke kotli přikládat?
V naší republice už několik let probíhá výměna kotlů na uhlí za šetrnější typy na jiné druhy paliva. Velmi oblíbenou variantou jsou kotle na dřevěné peletky, a to z mnoha důvodů.
- Šetrné k přírodě. Peletky se vyrábí z pilin a dřevních štěpků, které vznikají jako odpad ve dřevozpracujících závodech. Poté se vysuší ve velkých, průmyslových sušičkách na potřebnou vlhkost, a bez použití chemických přísad, lepidel nebo pojiv se lisují pod vysokým tlakem do požadovaných tvarů.
- Pohodlné pro používání. Můžete využít zásobníky i automatické přidavače, které dodají pelety přímo do kotle a vy tak nemusíte několikrát denně chodit přikládat jako u kotlů na uhlí. Stačí jen jednou za několik dní zkontrolovat kotel a vysypat popelník, o vše ostatní se postará kotel a přídavné zařízení.
- Minimální odpad, popelu je opravdu málo v porovnání třeba se dřevem, není tak nutné denně vynášet popel od kotle. Dřevěný popel se navíc dá používat i jako přírodní hnojivo a můžete ho dát i na kompost.
- Příprava bez práce. Uhlí musíte složit, dřevo nařezat a nasekat a pečlivě narovnat k vysušení, peletky stačí jen uskladnit a užívat si tepla. Nemusíte už běhat s kolečkem do sklepa nebo do dřevníku.
- Vysoká výhřevnost, bez problémů vytopíte celý dům i ve velkých mrazech.
Pokud si v topné sezóně navíc rádi zatopíte třeba v krbu nebo kamnech, jen tak pro radost nebo pro vytvoření příjemné atmosféry, můžete využít dřevěné brikety. Ty se vyrábí na stejném principu jako peletky, jen se lisují do větších cihel nebo válců. Vydrží dlouho, a tak se už nemusíte nechat od oblíbené knihy nebo hovoru s přáteli vyrušovat přikládáním.