Proč v novostavbě nezapomenout na kamna či krb

Plánujete stavbu nového domu a řešíte tudíž také stránku vytápění? Ať už vyberete jakýkoli hlavní zdroj, zapomínat byste neměli ani na zálohu v podobě krbových kamen či krbu.

Proč v novostavbě nezapomenout na kamna či krb

Prvním a nejzásadnějším důvodem pro pořízení krbových kamen je soběstačnost domu například při výpadku elektřiny, kdy hlavní zdroj vytápění v podobě elektrokotle, tepelného čerpadla nebo plynového kotle nemůže fungovat. Pokud ale máte v domě instalovaná krbová kamna nebo postavený krb, stačí přiložit pár polínek a vaši nejbližší budou vždy v teple.

 

Tip: Jaký je rozdíl mezi krbem a krbovými kamny?

Krbová kamna jsou volně stojící spotřebič, vyrobený v továrně, který se pouze připojí kouřovodem ke komínu a případně k externímu přívodu vzduchu. Krb je naproti tomu postavený na míru samotným majitelům a dispozicím jejich domu. Vzhled je tedy čistě individuální. Srdcem krbu je tzv. krbová vložka, která se následně obezdívá speciálními materiály.

Mezi další důvody hovořící pro pořízení krbových kamen či krbu na dřevo patří ekonomika a ekologie provozu. Moderní spotřebiče disponují vysokou účinností spalování, což převedeno do praxe znamená nízkou spotřebu, minimální produkci popela a také minimální emise škodlivin. Dřevo je navíc jako obnovitelný zdroj ekologickým palivem. Ve spojení s jeho trvale nejnižší cenou pak vychází vytápění dřevem jednoznačně nejlevněji.

Zapomenout nesmíme ani na další výhody, které praskající oheň přináší. Pohled do plamenů a praskání dřeva je zvláště v sychravých dnech fantastickým prostředkem pro relaxaci. Krb bývá navíc umístěn v obývacím pokoji, kde trávíme většinu času a atmosféra, kterou vytváří, je jednoduše útulná.

 

Jak vybrat správná krbová kamna a krby

Jistě kladnou vlastností moderních domů jsou nízké energetické ztráty, které se většinou pohybují na kolem 5 kW za hodinu, což je opravdu málo. Proto je důležité vybírat krbová kamna či krb, který prostor nebude přetápět.

První variantou jsou akumulační krbová kamna, která dokáží teplo rozložit v čase. Nástup tedy není tak razantní, nedochází k přetopení a kamna vás navíc zvládnou hřát i řadu hodin poté, co v nich dohořelo poslední polínko. Další možností jsou krbová kamna s výkonem do 5 kW, avšak jejich společným rysem je malá spalovací komora a tím pádem častější interval přikládání, což není tak komfortní.

Pokud je vašemu srdci nebo vkusu bližší krb či stavěná kamna, opět své zraky nejprve obraťte k těm akumulačním. Asi nejznámějším příkladem akumulačního spotřebiče na dřevo jsou tradiční kachlová kamna. Princip fungování se za staletí příliš nezměnil, avšak v dnešní době můžete mít všechna pozitiva těchto spotřebičů klidně i v moderním či vyloženě futuristickém designu. Těžké sálavé spotřebiče, jak jsou také tato kamna a krby nazývány, dokáží nabídnout výkon již od 1,5 kW za hodinu, což je skvělé i pro nízkoenergetické domy.

Na jedno zatopení bez dalšího přikládání vás pak mohou hřát i 24 hodin!

Další alternativou je stavba krbu teplovzdušného, avšak v tomto případě je více než důležité myslet na finální výkon krbu. Smířit se také budete muset s menším prosklením, které do místnosti nepropouští takové množství tepla.

Jde vám z toho hlava kolem a potřebujete se zorientovat? Pak vám doporučíme návštěvu kamenné prodejny KRBY – KAMNA TURYNA ve Středočeských Pečkách, naleznete více než 150 vystavených krbových kamen a krbových vložek od více než 35 výrobců z ČR, Evropy, USA a Kanady.
1 odpovědí na "Proč v novostavbě nezapomenout na kamna či krb"

 1. Stanislava  Listopad 2, 2018 v 10:57 am

  Dobrý den
  soouhlasim
  ale narazila jseem tu https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/moderni-krby-v-interieru—inspirace/ na biokrb a premyslim o nem
  ale zajima me ci dokaze vytopit cely byt/dum? dekuji

  Odpovědět

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.