Sauna to není jen životní styl. Pravidelné saunování posiluje imunitní systém a je prevencí proti nachlazení, chřipce a infekcím horních cest dýchacích. Zbaví vás únavy i stresu. Jestli se však do sauny chystáte poprvé, určitě jste trochu nesví. Sepsali jsme proto několik důležitých saunových pravidel, se kterými si užijete saunu, i když jste teprve saunoví benjamínci.
Do sauny bez plavek a pravidelně
Ostych z nahoty je přirozený. Do sauny však běžte raději tak, jak vás příroda stvořila. V sauně je nahota přirozená. S sebou si vezměte pouze ručník nebo prostěradlo, které si položte na saunovou lavici.
Během saunování se budete potit, proto by měla zůstat pokožka volná, aby mohla lépe dýchat. Pozor dejte na řetízky nebo náramky. V sauně dosahují teploty až 100 °C a rozpálený kov by vás mohl popálit.
Každá sauna má několik úrovní lavic. Horní lavice nechte zkušeným saunařům, protože nahoře je opravdu horko. Jako začátečníci se uvelebte na spodní lavici. Saunování si užijete delší dobu a bude vám příjemně.
Pokud si v sauně lehnete, vaše tělo nebude vystaveno tak velkému teplotnímu rozdílu, jako když budete sedět. Dýchejte zároveň nosem i ústy. Pokud vám teplý vzduch vysušuje sliznici, překryjte si nos i ústa dlaní a dýchejte skrz prsty – vzduch se v dlani mírně zvlhčí a ochladí.
Nezapomínejte na pitný režim. Organismus v sauně ztratí ohromné množství tekutin, které musíte doplnit. Nejlepší je čistá voda, minerálky, případně málo slazené ovocné či zeleninové šťávy.
V sauně buďte jen tak dlouho, dokud vám to je příjemné. Nesledujte čas, důležité je, abyste vnímali signály svého těla.
Po saunování se vždy ochlaďte studenou vodou. Venkovní sauna nabízí v tomto směru mnohem širší možnosti – koupel v bazénu nebo v příjemně studeném jezírku si můžete užívat po celý rok.
Pokud se vám první saunování líbilo, hned si naplánujte další. Nejlepší je chodit do sauny jednou až dvakrát týdně, pravidelnost je velmi důležitá. Pomůže totiž v těle udržovat stálé ozdravné procesy.