Plánujete letos Ferraty? Poradíme vám, jak na výběr ferratového setu!

Byli jste někdy na Via Ferrata? Že nevíte, co to je? To je ale velká škoda, protože se jedná o úžasný kompromis mezi horolezeckou a turistickou cestou.

Plánujete letos Ferraty? Poradíme vám, jak na výběr ferratového setu!

Via Ferrata znamená železná nebo kovová cesta a neznačí nic jiného, než kombinaci turistické a horolezecké cesty, která už má přidělané úchyty, lana a lávky, tedy nečeká se od vás, že budete něco přisekávat nebo dosekávat. Ferraty jsou obecně rozděleny do 5 stupňů:

  • A – Lehké – turistická cesta s několika žebříky pro pohodlnější pocit turisty – vhodné i pro rodiny s dětmi s tím, že pro děti je dobré mít s sebou základní jištění
  • B – Mírně obtížné – Strmější skalní terén s exponovanými úseky. Najdete na něm hlavně železné žebříky, kramle, železné stupy nebo řetězy. Začátečníci by již měli mít kompletní výbavu, nicméně i zkušení lezci se na ferratách třídy B raději jistí.
  • C – Těžké – Celá trasa vede exponovaným terénem se strmými skalními útvary. Některé žebříky či kramle mohou být obtížněji dosažitelné a časté jsou i svislé úseky zajištěné jen ocelovým lanem. Pro začátečníky a děti je doporučeno pouštět se do této obtížnosti pouze s jištěním od zkušeného horolezce.
  • D – Velmi obtížné – Náročný terén, často s převisy a dlouhými svislými pasážemi, pro jejichž zvládnutí je nutná síla v rukou a dostatečná zkušenost s horolezectvím. Tyto trasy nejsou vhodné pro začátečníky a i pro znalé horolezce jsou doporučovány lezecké boty a profesionální jištění.
  • E – Extrémně obtížné – Tyto trasy jsou někdy také hodnoceny jako tzv. sportovní zajištěné cesty a zpravidla se jedná o specializované trasy pro zkušené sportovce. Ferraty třídy E kladou velký důraz na techniku lezení a udržování rovnováhy a zpravidla se vyskytují v nízké nadmořské výšce nebo poblíž horských chat kvůli dobré dostupnosti. Platí pro ně v zásadě totéž co pro stupeň D.

Jak vidíme z tohoto stručného přehledu obtížností, je základní jištění pro Via Ferrata nutné prakticky od první úrovně. Ne, že byste ferratu třídy A nezvládli bez úvazku, ale určitě budete raději, když budete jištěni a budete se moci soustředit na samotný prožitek z cesty a krásné scenérie hor.

 

Základem je kvalitní úvazek

Úvazek nebo též úvaz představuje sérii popruhů a uvazovacích prvků, které spojují lezce s jistícím lanem a tlumičem pádu a zároveň lezci umožňují připevnit si na tělo jednotlivé kusy výbavy. Úvazy rozlišujeme celkem ve 3 resp. 4 druzích.

Ferratový úvazek – lehlý sedací úvazek určený zejména pro výstupy na lehčí ferratové cesty. Tento úvazek je tvořen pouze několika popruhy, takže je velmi lehký a skladný, nicméně nemá žádnou sedací část, a tak není tak pohodlný jako jiné sedáky a nepojme na sobě tolik výbavy.

Sedací úvazek – Klasický „sedák“ obsahuje krom opasku a popruhů také sedací část, která zvyšuje jeho pohodlí. Klasické sedáky sice bývají dražší a rozměrnější než ty ferratové, nicméně jsou zároveň komfortnější a celkově pojmou více materiálu.

Prsní (hrudní) úvazek– Používá se pouze dohromady se sedacím úvazkem a slouží ke zvýšení lezcova těžiště. Tento úvazek oceníte, zejména když se na stěně či svahu pohybujete s batohem nebo jste těžší postavy. Obecně lze ale doporučit hrudní úvazek pro každé použití sedáku, máte tak jistotu, že se při případném pádu a jeho zachycení nepřetočíte a tím neriskujete další zranění. Prsní úvazek má ovšem tu nevýhodu, že je nutné jej vždy přidělat k sedáku pomocí smyčky a tím trvá déle celková příprava výstroje.

Celotělový úvazek – Ideální víceúčelová varianta, kterou oceníte při jakémkoliv lezení, vč. umělé stěny a skal. Celotělový úvazek je bezpečný a pohodlný úvaz, které poskytuje dostatečné jištění i množství úchytů na výbavu. Jeho nevýhodou může být pro někoho vyšší pořizovací cena a hmotnost, nicméně pokud chcete skutečně nejbezpečnější možnou variantu a zároveň to s lezením myslíte vážně, určitě využijte celotělový úvazek.

 

Tlumiče pádu

Každý pád představuje riziko zranění a jistící lano na bezpečné zachycení pádu zdaleka nestačí. Nikoliv snad, že by vás neudrželo, ale každé zachycení pádu přenáší vaši kinetickou energii zesílenou gravitací přímo do vašeho těla, a tak stačí nezachycený pád z více než 2 metrů a už se vystavujete riziku zranění. Abyste tomuto jevu mohli účinně předejít, potřebujete tzv. tlumič pádu, což je součást vybavení, jejímž úkolem je snížit vaši pádovou rychlost, a tím minimalizovat hrozbu vašeho zranění. Dnes se již používají pouze tzv. párací tlumiče pádu v Y sestavě, což znamená, že ve středu této Y soustavy se nachází párací zajišťovací smyčka, která zpomalí váš pád. Od ní zpravidla vedou dva elastické popruhy připojené na párací smyčku. V případě pádu ovšem nemusíte zoufat, jelikož se dnes dá bez problému vyměnit pouze samotná smyčka ve středovém pouzdře a popruhy s karabinami vám už zůstanou.

 

Horolezecká přílba

Při výběru přilby mějte na paměti, že se jedná o velmi cenný kus vybavení, který chrání vaši hlavu, a proto je třeba věnovat ji náležitou pozornost. Přilby můžeme rozdělit v zásadě na dva druhy, a to skořepinové a pěnové. Skořepinové horolezecké přilby bývají odolnější a pevnější, a tím pádem vám většinou i déle vydrží. Jejich nevýhodou bývá vyšší hmotnost a menší pohodlí. Pěnové přilby jsou obecně lehčí a pohodlnější nicméně nevyznačují se takovou výdrží a první absorbovaný náraz pro ně bývá často i poslední. Přilbu proto doporučíme rozhodně skořepinovou, takovou, která vás bude bezpečně chránit a zároveň něco vydrží. Důrazně varujeme, nikdy nepoužívejte cyklistickou ani jinou přilbu (např. na airsoft či jinou aktivitu), jelikož jsou tyto přilby určené na úplně jiné zatížení a přímý náraz by nemusely správně absorbovat. Samozřejmě platí, že při každém silnějším nárazu je třeba přilbu vyměnit, a to i v případě, kdy se na ní neobjevují žádná viditelná poškození.

 
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.