Pikantnosti o vzniku pánského spodního prádla

Za první spodní prádlo, když nepočítáme list ze stromu, který nosil Adam v Ráji, by se dali považovat trenýrky ve starém Egyptě. Lidé se zahalovali odjakživa a většinou to začalo tím, že svůj oděv vrstvili a tak vznikala vrstva oblečení na těle, která byla nazvána spodní prádlo.

Pikantnosti o vzniku pánského spodního prádla

Co je to subligaculum

Spodní prádlo mělo za úkol chránit lidské tělo proti chladu a také proti zranění intimních partií. Výraz subligaculum pak nebyl ničím sprostým ani složitým. Jednalo se o spodní prádlo ve starém Římě, které se skládalo z několika látek a připomínalo zavinování do dětské pleny. Jednalo se o látku, která se zavázala kolem pasu, protáhl se zadní cíp látky a nad pasem se zasunula dovnitř. Tento kousek látky byl předchůdcem dnešních pánských trenýrek.

 

Středověk a první spodky

V době středověku se považovaly za pánské spodní prádlo, krátké kalhoty, které sahaly až k lýtkům. Tyto kalhoty však nebyly moc pohodlné a mnohdy muže omezovaly v pohybu. Postupem času se však zkracovaly a rychle se blížily dnešnímu vzhledu pánských trenýrek, jak je známe.

 

Spodní prádlo 20. století

Na začátku dvacátého století se plně do světa rozšířily trenýrky. Místo šňůrky, která měla trenýrky držet v pase byla konečně použita moderní a praktická guma. Trenýrky byly dříve vyráběny také na knoflíky, ale tato varianta byla také velmi rychle nahrazena gumou. Velkou výhrou byl také praktický poklopec, který omezil zbytečné obnažování mužů a vykonávání potřeby se tak stalo snadnější a pohodlnější.

Od slipů k trenýrkám

Bavlněné spodní prádlo se začalo vyrábět zhruba kolem roku 1793, kdy byl vynalezen stroj na čištění surové bavlny. Stejně jako trenýrky se začaly vyrábět také slipy a od nich už to byl opět jen krok až k boxerkám. V současnosti však patří mezi nejoblíbenější spodní prádlo pánské trenýrky. Svého prvenství dosáhly trenýrky hlavně kvalitním zpracováním, použitím příjemných materiálů a v neposlední řadě také pohodlí při jejich každodenním nošení.

Zajímavosti ze současnosti

· V roce 2015 bylo dokonce na trh uvedeno originální pánské spodní prádlo, které obsahuje příměs stříbra. Stříbro má pak chránit pánské intimní partie před škodlivým zářením, například z mobilů, které muži často nosí v kapse kalhot.

· Spodní prádlo má dokonce svůj svátek. Mezinárodní den spodního prádla se slaví 3. dubna a užít si jej můžete například lákavými nabídkami a slevami na internetových obchodech.

Od historie spodního prádla až do současnosti byl udělán opravdu velký a citelný krok. Z prvotního listu, přes spodní prádlo, vypadající jako plena, se vývoj dostal až k pohodlným kouskům, kterým vévodí hlavně trenýrky. Vybírat tak můžete z velké palety barev, geometrických vzorů a také střihu, který bude sedět přímo vám.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.