Venkovní designové prvky, jako jsou ohniště a krby, funkční i dekorativní osvětlení a wifi připojení se nacházejí na samém vrcholu seznamu nejvíce žádaného zahradního vybavení, který vytvořili krajinní architekti pracující na obytných projektech. Americká společnost krajinných architektů (ASLA) provádí každoročně průzkum mezi svými členy, aby zjistila, jak si u jejích klientů vedou designové prvky a projekty a jak jsou jimi hodnoceny. Krajinní architekti přitom mají ohodnotit očekávanou oblibu různých venkovních designových prvků v tomto roce. Průzkum se provádí v únoru a účastní se ho přibližně 800 profesionálů. Výsledky jsou seřazeny od nejoblíbenějšího k méně oblíbeným, přičemž všechny položky jsou často poptávány.
Ohniště a krby
Kromě toho, že je zdrojem světa, skýtá ohniště teplo za chladných večerů a umožňuje být venku i během chladnějších měsíců. Možnosti sahají od přenosných typů, které je možné přesouvat na různá místa v zahradě, až po trvalá ohniště/krby postavená z cihel, kamene či betonu. Krajinní architekti a designéři mohou navrhnout ohniště či krb, který spojí už existující a nové pevné prvky v prostoru.
Venkovní krby bývají větší a trvalejší než ohniště. Mívají přitom více účelů, například: Slouží jako shromaždiště na zahradě, především večer. Mohou tvořit ústřední bod či vizuální prvek v zahradě a sloužit jako kotva pro venkovní obytný prostor a nebo kuchyň. Krb je větší zdroj tepla než obyčejné ohniště a může mít i monumentální velikost.
Osvětlení
Neodborníci mohou experiment s jednoduchým osvětlením, skutečně skvělý design je však forma umění, kterou byste měli přenechat designérovi venkovního osvětlení. Krajinní architekti a odborníci na osvětlení ohodnotí potřeby obytného projektů založené na:
– funkčnosti – Co je potřeba z hlediska bezpečnosti a praktičnosti,
– akcentu – Světla, která jsou použita na zvýraznění ústředních bodů ve
venkovním prostoru. Osvětlení bývá často navrženo ve vrstvách, kdy
začíná po obvodu, aby přitáhlo pozornost k pozemku, a následuje
kolem stezek. Poté přijdou na řadu schodiště a akcentové osvětlení s
důrazem na bezpečnost a zvýraznění zahradních prvků.
Venkovní posezení a venkovní jídelna
Zřídit venkovní jídelnu či posezení v zahradě může vypadat jako jednoduchý úkol, ale není to vždy tak jednoduché, abyste prostě postavili nábytek na první prázdný kousek trávníku či betonu.
Krajinný architekt či designér Vám pomůže definovat každou část Vaší zahrady a vytvořit prostory pro různé aktivity nepatrným způsobem, který přitom vše propojí a usnadní provoz. Toho lze nejčastěji dosáhnout použitím pevných prvků, jako je oddělení prostoru venkovní jídelny nízkou kamennou zídkou, která přitom stále umožňuje rychlý přístup ke grilu či venkovní kuchyni. Pro trvalý příjemný vzhled je nutno se o prostor k sezení starat, to platí hlavně u dřevěných teras. Venkovní terasu můžeme sestavit z mnoha materiálů, jedním z nich může být dřevoplast. Dřevoplastové prkno v sobě snoubí vlastnosti dřeva a vlastnosti moderních plastů. Díky těmto vlastnostem se jedná o podlahovou krytinu s dlouhou životností a jednoduchou údržbou. Prkna či desky jsou zhotoveny s ekologického materiálu, který zaručuje vysokou bezpečnost a pohodlné chození. V obchodech lze koupit například terasová prkna z druhů dřevin, které rostou v tropických oblastech jihovýchodní Asie nebo Jižní Ameriky. Instalace venkovních dřevoplastových nebo i dřevěných teras není úplně jednoduchou činností a to i vzhledem ke druhu terénu, proto je vhodné přenechat montáž specializovaným firmám. Rady jak se starat jak instalovat či se starat o terasovou podlahu z dřevoplastu můžete získat taktéž na webu forumpodlah.cz.
Venkovní nábytek
Pro celkový souvislý design je dobré se poradit s krajinným designérem také ohledně venkovního nábytku. Pomůže Vám určit umístění, velikost a rozsah, materiály, barvu a styl, a může Vám také pomoct vybrat jednotlivé kusy. Pokud chcete dosáhnout eklektického vzhledu, designér ho může efektivně sestavit, aniž by výsledek působil chaoticky. Pamatujte na to, že venkovní nábytek bývá často nadměrně velký, protože je určen k relaxaci a odpočinku. Rozmístěte všechny kusy v určeném prostoru a ujistěte se, že je kolem dostatek místa pro pohyb a že nekolidují s dalšími prvky v zahradě, jako jsou stavby a rostliny. Nábytek by také měl odpovídat stylu krajinných materiálů a architektonickému stylu celého domu.
Grily
Plynový gril nebo gril na uhlí patří k nejoblíbenějšímu vybavení zahrady. V průzkumu mezi architekty se neumístil výše zřejmě proto, že většina lidí ho už má. Pokud vaříte venku jen párkrát do měsíce nebo ještě méně, měl by stačit menší samostatně stojící gril. Pokud se však grilování věnujete často a s vášní, zvolte si gril, který má vestavěné skříňky a rozšiřující prvky skýtající další prostor pro vaření a přípravu jídla. Pokud bude gril součástí venkovní kuchyně vybavené pracovními deskami, kupte si vestavěný gril, který je možné postavit na základnu vyrobenou na zakázku nebo na pracovní desku.
Květináče, skulptury a zahradní doplňky
To je místo, kde může vyniknout Váš vkus a osobnost, ačkoli je také třeba dávat pozor, abyste v zahradě neměli příliš mnoho zahradních trpaslíků, vílích zahrádek apod.. Designér Vám může navrhnout umístění, výšku, texturu, materiály, barvy, téma a kontinuitu za použití květináčů a zahradních doplňků. Výběr zahradního umění (plastiky, skulptury) a keramiky by měl být ovlivněn architektonickým stylem Vašeho domova nebo tématikou venkovního prostředí. S horizontálními liniemi moderního domu ladí keramika od Gainey Ceramics, zatímco dům a zahrada ve venkovském stylu budou dobře vypadat s vintage nebo starožitnými zahradními sochami a doplňky. Použití venkovního umění v prostředí zahrady může představovat prvek legrace a překvapení, když bude skulptura umístěna na nezvyklém místě, obvykle obklopena rostlinami, v rohu nebo u stezky. Právě v tomto je pomoc designéra nejužitečnější.
Prostor pro přípravu jídla a pití
Pro gril a venkovní kuchyni je podstatné mít dostatek prostoru pro přípravu, odložení grilovacích nástrojů a rychlé položení právě připraveného jídla, zatímco se budete zabývat dalším porcím na grilu. Pracovní deska sice na první pohled může vypadat jako luxus, je však nutností pro každého, kdo pravidelně používá svoji venkovní kuchyni. Pokud tedy plánujete pracovní desku, vezměte v úvahu velikost grilu, aby bylo možné desku instalovat kolem něj. Standardní pracovní desky mají výšku 90 cm a šířku asi 76 cm (tj. prostor mezi tím, kde stojíte, a koncem desky nebo zdí). Materiál desky se přitom může lišit od toho, jaký se používá v interiéru: základna (spodní část) bývá obvykle z betonových bloků či dřeva zakrytého cementovou podpůrnou deskou. Poraďte se s krajinným architektem či designérem ohledně materiálů na pokrytí základny; mělo být pokud možno být něco, co ladí s pevnými strukturami v zahradě nebo s dalšími materiály v exteriéru. K vhodným materiálům na pracovní desku do venkovní kuchyně patří: dlaždice, kámen, dekorativní beton, dlažební kámen, cihly, recyklované nebo kompozitní materiály (jako je recyklované sklo či křemenné sklo).
Venkovní zdroje tepla
Pokud jíte venku, není vždy praktické nebo efektivní použít jako zdroj tepla ohniště či venkovní krb. V takovém případě přijdou vhod venkovní topidla (ohřívače), která jsou důležitá v případě, že často jíte venku a máte zde více stolů. Venkovní topidlo může představovat podstatný rozdíl mezi příjemným večerem a tím, který bude zkrácen kvůli poklesu teploty. Přenosné vysoké ohřívače jsou prostorově úsporné, a také bývají bezpečnější než ohniště, pokud máte malé děti.