V byrokracii si hoví jen málokdo, ale čas od času se bez nějakého povolení neobejde snad nikdo. Ale jak je to s domácí čistírnou odpadních vod? Zatímco v případě jímky a septiku stačí realizaci ohlásit, s ČOV je to o něco složitější. Stavební povolení potřebovat budete, jinak se vystavíte riziku nemalé pokuty.
Pokud si na svém pozemku postavíte čističku bez úředního povolení, může se vám jednoho dne stát, že vám úředníci vyměří pokutu ve výši až jednoho milionu korun. Následovat bude nucené odstranění stavby – a nic takového určitě riskovat nechcete.
Důvodem povinnosti stavebního povolení je fakt, že se ČOV dle zákona č. 254/2001 Sb., konkrétně §55, považuje za vodní dílo. Každý budoucí vlastník proto musí oslovit autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb a nechat si od něj vypracovat k ČOV projektovou dokumentaci.
Dobrá zpráva je, že některé projekční kanceláře (např. ZAKRA) nabízí kromě projektové dokumentace i pomoc s vyřízením stavebního povolení. Kdo tedy nechce ztrácet čas a nervy obíháním úřadů, nemusí.
Co vás čeká a nemine?
V případě, že ČOV řeknete ano a dáte jí přednost před ostatními možnostmi, budete postupovat dle následující časové osy.
Spolehlivá projekční kancelář vyhotoví projektovou dokumentaci zhruba do tří týdnů. Samozřejmě bude obsahovat všechny zákonem stanovené požadavky.
Následuje jednání s úředníky a vyřizování stavebního povolení. Tato fáze se může protáhnout i na půl roku – urychlit by ji mohli kvalifikovaní odborníci z projekční kanceláře.
Pořízení čistírny pak představuje pomyslnou třešničku na dortu. Příliš času vám nezabere – tedy pokud si předem důkladně rozmyslíte, jaké řešení potřebujete pro vaše konkrétní účely. I v této oblasti není od věci požádat o radu profesionály.
Dodání ČOV může trvat dva až tři týdny. Spuštění do výkopu a zprovoznění zabere autorizovanému technikovi dvě až čtyři hodiny.