Metro v Praze: Kam všude se s ním dostanete?

Jakmile se řekne Praha, každý si představí něco jiného. Pro někoho je hlavním symbolem Karlův most, pro někoho zase orloj a pro jiného metro. Proč zrovna metro? Praha je totiž jediné město v České republice, které se chlubí tímto typem městské hromadné dopravy. Jedná se o metro sovětského typu přepravující stovky milionů cestujících ročně. Provozovatelem je Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Metro v Praze: Kam všude se s ním dostanete?

První úsek metra, který je mezi dnešními zastávkami Florenc a Kačerov, byl pro veřejnost otevřen 9. května 1974. Postupně se však síť metra rozšiřovala, až nakonec vznikly tři linky označené písmeny a barvami – A (zelená), B (žlutá) a C (červená). V současné době metro projíždí více než 60 stanicemi. Zajímavostí je, že část metra vede také pod řekou Vltavou, část zase nad zemí v tubusu Nuselského mostu. Jsou také úseky, jež vedou po otevřeném povrchu.

Hlavní město plánovalo vybudovat metro kvůli tomu, že chtělo dosáhnout co největší přepravní kapacity. V takovém případě připadalo v úvahu metro sovětského typu. Kam vás tedy metro Praha zaveze?

 

Po stopách zelené linky A

Zelená linka spojuje nemocnici Motol a Depo Hostivař. Jakmile nasednete v jedné z uvedených konečných stanic, potom na druhou stranu pojedete přes Petřiny, Nádraží Veleslavín, Bořislavskou, Dejvickou, Hradčanskou, Malostranskou, Staroměstskou, Můstek, Muzeum, Náměstí Míru, Jiřího z Poděbrad, Floru, Želivského, Strašnickou a Skalku. Pokud vystoupíte na Náměstí Míru, které je považováno za centrum západní části Vinohrad, zaujme vás, jak je náměstí plné zeleně. Jeho vnitřní část totiž tvoří park. Dominantou náměstí je nádherný kostel svaté Ludmily.

 

Přecházíme na žlutou linku B

Podíváme se nyní na o něco delší linku. Ano, máme tím na mysli žlutou linku B, která začíná ve Zličíně a končí na Černém mostě. Mezi těmito stanicemi se staví v následujících stanicích – Stodůlky, Luka, Lužiny, Hůrka, Nové Butovice, Jinonice, Radlická, Smíchovské nádraží, Anděl, Karlovo náměstí, Národní třída, Můstek, Náměstí republiky, Florenc, Křižíkova, Invalidovna, Palmovka, Českomoravská, Vysočanská, Kolbenova, Hloubětín a Rajská Zahrada.

Jestliže cestujete za poznáním, doporučujeme vystoupit na zastávce Náměstí republiky, kde na vás čeká náměstí rozprostírající se na rozhraní Starého a Nového města. Odtud to máte kousek ke Kotvě, Palladiu, kostelu svatého Josefa, domu U Hybernů, České národní bance a Prašné bráně. Dále zajeďte na Karlovo náměstí, které je charakteristické několika významnými budovami, jako jsou Novoměstská radnice, kostel svatého Ignáce z Loyoly, Faustův Dům, ČVÚT, Branův dům a podobně.

 

Ještě se projedeme po červené lince C

Opomenout nemůžeme ani červenou linku metra, která přepravuje cestující z Háje až do Letňan a naopak. Projíždí se stanicemi Opatov, Chodov, Roztyly, Kačerov, Budějovická, Pankrác, Pražského povstání, Vyšehrad, I.P.Pavlova, Muzeum, Hlavní nádraží, Florenc, Vltavská, Nádraží Holešovice, Kobylisy, Ládví, Střížkov a Prosek.

Jakmile tedy docestujete do Prahy na hlavní nádraží, stačí nastoupit na metro C a vydat se buď směrem na Florenc, nebo na Muzeum. Záleží na tom, jaké máte plány. Zřejmě jste už někdy slyšeli o Chodově a tamním nákupním centru, nebo o Florenci, což je oblast ležící na hranici mezi novým městem a Karlínem.

Kde se dá sehnat přehledná mapa metra v Praze? Doporučujeme podívat se na webovou stránku prazske-metro.cz. Jedná se o skvělý projekt, jenž slouží jako průvodce po stověžaté metropoli. Autoři se zaměřují nyní i na zahraniční města, v nichž se nachází metro, a tak se můžete těšit na mapy dalších měst nejen v Evropě. Cestování díky projektu prazske-metro.cz bude jednodušší.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.