Martin Roubal objevil krásu roubenek a rozohodl se o ni podělit

Staronový způsob bydlení v roubenkách zažívá v současné době boom. Prim přitom hraje hlavně autentický vzhled kombinovaný s nejnovějšími technologiemi, citlivě skloubenými dohromady. Martin Roubal se stavění roubenek věnuje už řadu let a ty nejkrásnější z nich dokonce pronajímá jako luxusní apartmány v Krkonoších.

Martin Roubal objevil krásu roubenek a rozohodl se o ni podělit

Staronový způsob bydlení v roubenkách zažívá v současné době boom. Prim přitom hraje hlavně autentický vzhled kombinovaný s nejnovějšími technologiemi, citlivě skloubenými dohromady. Martin Roubal se stavění roubenek věnuje už řadu let a ty nejkrásnější z nich dokonce pronajímá jako luxusní apartmány v Krkonoších.

Dříve bylo běžné odjet každý víkend na chalupu po rodičích, opravovat ji a užívat si přírody. Volných roubenek je ale dnes jako šafránu a navíc poměrně rychle podléhají zkáze. Podepisuje se na nich především rychlé sesychání a pronikání vlhkosti odspodu. Dnešní roubenky ale podobnými nešvary netrpí.

 1103

Moderní roubenku od té historické na první pohled nepoznáte

Čistokrevnou roubenku dnes kvůli její vysoké energetické náročnosti prakticky postavit nelze. Martin Roubal proto vytváří stavby poloroubené se zděnou a roubenou částí. V technologické vybavenosti si ale jeho roubenky s moderními rodinnými domy rozhodně nezadají. Podlahové topení nebo plně vybavená koupelna v dřevěném obložení jsou jen malou ochutnávkou toho, co je možné vytvořit.

Roubenka má stejnou životnost jako běžný rodinný dům, pokud je postavena správně. Martin Roubal proto používá vyschlé převážně smrkové dřevo těžené v zimě, tedy bez mízy či zárodků plísní. V neošetřené podobě vydrží bez problémů 60-80 let v perfektním stavu, správné péče pak prodlouží jeho životnost až na 300 let.

Všechny stavby mají podezdívku, která zabrání vzlínání vlhkosti a hnití dřeva od země, stavební kapsy, které brání sesedání dřeva a deformaci celého objektu a moderní izolace nad krovy. Kostra roubenky vzniká v truhlářské dílně a na místě je pouze smontována, což je účinný postup bránící pokroucení dřeva. Na střechu jsou použity betonové krytiny, vzhledem často připomínají břidlici nebo plastové či dřevěné šindele. Třešničkou na pomyslném roubenkovém dortu je potom dobový vzhled, který zajišťuje mimo jiné kartáčování dřeva a jeho napuštění speciálním olejovým nátěrem a nahození omítky smíchané s pískem.

 20165540

Každá stavba by měla mít svůj rukopis

Není roubenka jako roubenka. V různých krajích se od sebe značně liší. Poznat je to hlavně na tvaru a zdobení štítu a samozřejmě na vybavení interiéru. Martin Roubal navrhuje všechny roubenky sám od podlahy až po strop včetně interiéru. Vychází přitom ze vzhledu starých zachovalých roubenek nebo z historických knih.

Do interiérů používá zrenovovaný historický nábytek nebo na míru vyrobené repliky vybavení. Ledacos mu donesou jeho kamarádi a část předmětů také zachraňuje z bouraných domů. V historických roubenkách tak najdeme třeba historické tovární trubky, truhly, které sloužily už našim babičkám nebo autentické nádobí. Roubenky Martina Roubala mají zkrátka svůj specifický rukopis, který je patrný na první pohled.

 IMG_5807 (1)

Luxusní ubytování v Krkonoších v historických kulisách

Martin Roubal zájemcům roubenky nejenom postaví, ale také pronajme. Můžete se tak na vlastní oči přesvědčit, jak pohodlné je takové bydlení a zároveň přitom strávit krásnou a romantickou dovolenou v Krkonoších. Momentálně zde stojí už čtyři roubenky s jeho rukopisem s poetickými názvy Chalupa Roubalka, Šípková, Ledárna a Brusírna a další vznikají. Skvěle se hodí pro rodinnou dovolenou nebo firemní či přátelské akce. Dobově zařízené apartmány uprostřed horské přírody doplňují nejnovější moderní technologie, například vířivka, sauna nebo vyhřívaný bazén.

Více informací se dozvíte na internetových stránkách www.chalupyroubal.cz, kde se můžete pokochat fotografiemi ze všech čtyřech chalup nebo si rovnou rezervovat termín svého pobytu. Neváhejte, zvláště o svátcích a prázdninách se kapacity ubytování rychle plní a bylo by škoda připravit se o tak jedinečný zážitek, jakým pobyt v nádherné historické roubence jistě je.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.