Při jízdě autem alespoň jednou za čas letmým pohledem kontroluje tachometr každý řidič. Nejen pro to, aby věděl, jak rychle jede, ale také aby měl jistotu, že dodržuje předepsanou rychlost. Co ale dělat, když nám tachometr začne ukazovat nepřesně?
Hlídá rychlost
Příliš vysoká rychlost nás může stát nejen nehodu, když nezvládneme zatáčku, ale i hodně peněz na pokutách. Omezení rychlosti, zúžení, opravy silnic, vesnice a úseky měřené radarem nás nutí stále častěji sledovat tachometr a kontrolovat si, že jedeme tak, jak máme. Tachometr má každé auto, u starších modelů se většinou setkáme s klasickým ručičkovým, novější vozy již mohou mít digitální. Název vznikl spojením řeckých slov tachos (rychlost) a metrein (měřit) a to, jak rychle jedeme, nám tachometr ukáže díky jednoduchému principu. Počítá otáčky kola za určenou jednotku času a tím nám umí ukázat, jak rychle jedeme. Když ale začne zlobit, je potřeba oprava tachometru a jeho kontrola ve specializovaném servisu. Nereálné hodnoty nám mohou velmi zkomplikovat život, protože sami z auta neodhadneme, jak rychle jedeme a vystavujeme se tak velkému riziku porušení předpisů nebo dokonce nehody.
Rychlá oprava
To, že náš tachometr není úplně v pořádku, zjistíme většinou pouhým pohledem. Už když zapojíme klíče od auta a nastartujeme, ručičky se různě klepou, vibrují nebo skáčou tam a zpět. Mezi nejběžnější závady patří také ručičky, které se nehýbou nebo ukazují na druhé straně měřícího pole, nesmyslné hodnoty ukazatele, blikající kontrolky a u digitálních tachometrů pak také vypadlé body na displeji a nečitelné informace. Chybu tachometru můžeme ale zjistit až během jízdy, pak je ideální dojet do cíle a co nejdříve se vydat do servisu kvůli opravě. Tam se postarají o kontrolu a seřízení, případně lze i přeprogramovat procesor řídící jednotky nebo na tachometru nastavit původní hodnoty.
S opravou nečekejte zbytečně dlouho. Tím, že nevíte, jak rychle jedete, můžete ohrozit bezpečnost nejen svou, ale i ostatních.