Káva a sport – jde to dohromady?

Jen málokterý nápoj se po celém světě těší takové oblibě jako káva. Skvěle chutná, nádherně voní a umí nás pořádně „nakopnout“. A to nejen po ránu, povzbudit dovede i k pohybové aktivitě. Se sportem se totiž – pro někoho možná trochu překvapivě - výborně doplňuje.

Káva a sport – jde to dohromady?

Účinky kávy

Čerstvá káva dovede nastartovat organismus i před tréninkem. Hodí se hlavně při vytrvalostním výkonu, tedy při běhu, plavání či cyklistice. Kofein je totiž známý stimulant, který dodává energii, odstraňuje únavu a posiluje výdrž. Umí toho ale ještě mnohem více – zvyšuje metabolismus, podporuje spalování tuků, pomáhá odbourávat nevzhledné tukové polštářky, zlepšuje produktivitu i soustředěnost. Navíc mírní bolesti svalů, takže se při tréninku nemusíte vůbec šetřit, ba naopak. Můžete nasadit vyšší rychlost a dát si pořádně do těla.

 

Větší kvalita, více benefitů

Velmi ale záleží na tom, jakou kávu pijete – čím kvalitnější, tím více benefitů vám přinese. Vypravte se proto pro ni do specializovaných obchodů, v supermarketech ji totiž budete hledat marně. Důležitou roli hraje také její správné načasování. Jeden šálek kvalitní zrnkové kávy bez cukru, mléka a smetany si dopřejte zhruba půl hodiny až hodinu před začátkem tréninku. Právě v tuto dobu vám přinese největší užitek ve všech směrech. Zapijte ji dostatečným množstvím vody, ať doplníte potřebné tekutiny, káva totiž dehydratuje.

 

Správné načasování

Kdy byste si naopak měli svou pravidelnou dávku kofeinu odpustit? Určitě na ni zapomeňte ihned po tréninku, kdy může mít efekt zcela opačný a výhody cvičení degradovat. V této době totiž tělo potřebuje zavodnit a svaly regenerovat a sílit, k tomu jim pomáhají hlavně bílkoviny, tedy kvalitní strava a živiny, nikoli další dávky kofeinu. Kávovar nezapínejte ani v pozdějších odpoledních hodinách, kdy by vám káva mohla znepříjemnit usínání a narušit spánek. Ten je přitom pro zdravý a správně fungující organismus nezbytný. Jeho nedostatek přináší celou řadu negativ – zhoršuje paměť, myšlení, pozornost, zvyšuje riziko vzniku závažných onemocnění, objevit se mohou kardiovaskulární potíže, vysoký krevní tlak či cukrovka. Dochází také ke zpomalení metabolismu, proto mají lidé, kteří spánku moc nedají, problémy s váhou a nezvladatelnými chutěmi. Tak jako ve všem, i v případě kávy proto platí: všeho s mírou!
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.