V posledních několika letech se plastická chirurgie stala velmi populární. V televizi, novinách i na internetu dnes a denně vidíme osoby, které prodělali plastiky prsou a kosmetické zákroky, z nichž řada může být i velmi nenápadných. Navzdory tomu jsou tyto operace opleteny spoustou mýtů. V našem článku vám přinášíme výběr z kolujících hoaxů a vysvětlíme vám, kde se skrývá pravda.
1. Plastiky prsou jsou jen pro ženy
Ačkoli většina klientů jsou při této operaci ženy, chirurgické kliniky nabízí zákroky i prsní pro muže.
Existuje i speciální zákrok k léčbě gynekomastie, tedy zvětšení prsou u mužů, při kterém se odstraňuje zbytněná prsní tkáň, většinou zaviněná vlivem hormonálních změn ve vyšším věku. Klient tak získá symetrický a mužný hrudník. Jestliže se s problémem gynekomastie setkáte v nižší věku, je na místě se nejprve zabývat jeho příčinou, než budete uvažovat o operaci.
2. Plastická chirurgie slouží pouze ke kosmetickým úpravám
Plastická chirurgie je lékařský obor, který se zabývá nejen úpravou lidského těla, ale také nápravou některých jeho funkcí, například po úrazech nebo popáleninách.
Obor věnující se úpravám tváře, tvarováním ňader, implantaci vlasů a tak dále, se jmenuje estetická chirurgie. Dalším oborem je například rekonstruktivní chirurgie, ta se zabývá opravou funkcí částí těla po úrazech či vrozených vadách.
3. Výsledky plastické operace jsou navždy
Ačkoli jsou tyto kosmetické zásahy často rychlým řešením problému, působí na ně stárnutí jako na každou jinou část těla. Je proto důležité o své tělo pečovat, abyste negativní působení času omezili na minimum. Zdravý životní styl a péče o svou kůži jsou hlavní způsoby, které vám pomohou.
4. Plastickou operaci nelze podstoupit v létě
Plastiku je možné podstoupit kdykoli během roku, i když v horkém letním počasí může být operace méně komfortní. Důležité je také nevystavovat nezahojené jizvy slunci, popřípadě použít krém s vysokým SPF faktorem.
5. Nejlepší způsob vložení prsních implantátů je jen jeden
Existují tři základní řezy, kterými se implantát vkládá.
- Řez v podprsní rýze
- Nejčastěji používaný řez.
- V případě reoperace po letech lze použít stejný řez.
- Dokud jizva není zcela vyléčená, je při poloze vleže viditelná.
- Nepoužívá se u příliš malých prsou kvůli příliš velké viditelnosti jizvy.
- Periareolární řez (kolem bradavky)
- Rychlé hojení jizev.
- Výměnu implantátu lze provést stejným přístupem.
- Spolu s vložením implantátu lze případně upravit i velikost bradavek.
- Jizva se skryje v rozhraní dvorce a prsu (v případě tmavých dvorců může být vyblednutá jizva více viditelná).
- Ve vzácných případech (5 % pacientek) může dojít ke zhoršení citlivosti dvorce či bradavek.
- Axilární řez (v podpaží)
- Jizva je viditelná pouze při zvednutí paží (na hrudníku žádná není), ale po zahojení se jizva zdá být jen rýhou v kůži.
- V případě reoperace nebo výměny implantátu není možné použít stejný řez a musí se volit jeden z výše zmíněných způsobů.
Žádnou z těchto metod nelze označit za lepší, než jsou ostatní. Způsob, kterým se operace provádí, je třeba prodiskutovat s konkrétním chirurgem. Jen ten po osobní konzultaci dokáže vyhodnotit, který způsob bude pro vás ten nejlepší.
Plastická chirurgie je opletena spoustou matoucích informací a vy už nyní víte, jak se to s nimi má. Jak jsou na tom vaši přátelé? Neváhejte nám do komentářů napsat, jestli se vás už někdy pokoušeli přesvědčit o pravdivosti některého z těchto mýtů!