Jak si spočítat, kolik si lze bezpečně půjčit?

Jak si spočítat, kolik si lze bezpečně půjčit?

Občas se do finanční tísně nebo nutnosti pořídit si dražší věc dostane každý. Řešením bývá často úvěr, tedy potřebnou finanční částku si půjčíme a pak ji v delším časovém horizontu postupně splácíme. Jak ale zvolit výši úvěru, abychom se v budoucnu nedostali do zbytečných problémů?

Málokdy si půjdete půjčit jen tak, protože zrovna můžete. Finance, které jsou potřeba, si většinou půjčujeme z nějakého důvodu. Přestala fungovat pračka i lednička, čeká nás drahá oprava auta nebo si třeba jen chceme udělat radost. Důvod, proč o úvěru uvažujeme, by ale měl být vždy rozumný. Ještě před tím, než podáme žádost o úvěr, bychom měli mít sami přehled o tom, kolik si opravdu potřebujeme půjčit a především, kolik dokážeme splácet.

Měsíční splátka je totiž položka, která nás od půjčky bude provázet až po její splacení a je potřeba s ní v měsíčním rozpočtu počítat. Spočítejte si, jaké máte příjmy a jaké máte výdaje a tedy, jaké finance můžete měsíčně „obětovat“ na splácení úvěru tak, aby vám zbylo na běžný chod domácnosti a všechny povinnosti a koníčky, které máte. Stejně bude postupovat i zodpovědný poskytovatel úvěru. Může se stát, že budete mít možnost půjčit si vyšší obnos, než jste původně zamýšleli. Je to ale zbytečné, půjčte si vždy jen tolik, kolik opravdu potřebujete a nezatěžujte si rozpočet vysokou splátkou.

Pro svůj úvěr vybírejte stabilní společnost s dobrými referencemi, která má s půjčkami zkušenosti. Vyhnete se tak případným problémům nebo nespolehlivým poskytovatelům půjček kteří mají dost zvláštní podmínky a smlouvy psané malými písmenky. Spolehněte se na zkušenosti a historii firmy, jedině tak máte záruku, že nenaletíte podvodníkům. Při podpisu smlouvy o úvěru se pak přesvědčte, že rozumíte všemu a nemáte žádné otázky. Pokud ano, ptejte se, nechte si vysvětlit cokoli, co vás ve smlouvě zarazilo nebo tomu nerozumíte. Spolehlivý poradce vám rád vše osvětlí a poradí.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.