Jak postavit zahradní krb s udírnou?

Chcete letos své zahradní posezení vybavit elegantním zahradním krbem, který bude zároveň sloužit jako udírna? Díváte se v nabídkách specializovaných prodejců, ale vzhledem k ceně a vzhledu nabízených modelů stále více přemýšlíte o výstavbě svépomocí? Jestli ano, rozhodli jste se správně. K výstavbě krbu není zapotřebí žádné speciální a drahé nářadí. Hlavní je zručnost a odhodlání. Rozhodně je ale dobré znát alespoň základní pravidla výstavby a postup. A právě tyto rady vám poskytneme v následujícím článku.

Jak postavit zahradní krb s udírnou?

Rohový nebo přímý?

Ze všeho nejdříve je zapotřebí vybrat pro krb to správné místo, od kterého se odvíjí i jeho styl a výstavba. Existují 2 základní druhy – rohový a přímý. I když rohové krby mohou vypadat více elegantně a stylově, jejich výstavba je velmi složitá, zejména z hlediska dodržení konstrukčních technologií. Pokud chcete postavit krb svépomocí vlastními silami, doporučujeme přímý model. Ten je z konstrukčního hlediska jednodušší a bez zkušeností jej postaví i zručný domácí kutil. Když už budete stavět krb, nezapomeňte na udírnu. Udírna není příliš práce navíc, ale umožní vám připravovat mnohem větší spektrum pokrmů. Jak tedy na samotnou stavbu? Na to se podíváme v následujících krocích.

 

Nejdůležitější jsou základy

 

Zděný zahradní krb s udírnou bude vážit i několik set kilogramů. Velmi důležité jsou pod ním poctivé základy. Doporučujeme alespoň 15 cm vrstvu železobetonu. Ta by měla udržet i velkou váhu. Základy rozhodně nepodceňujte. Hotové dílo by si mohlo „sedat“ a praskat.

 

Oddělené topeniště pro udírnu

 

Samotné krby mohou být postaveny klidně i na ploše 1 metru čtverečného. Pokud jsou i s udírnou, budou zabírat větší plochu. Topeniště pro udírnu by mělo být oddělené, alespoň 1,5 metru od prostoru pro uzení masa. Sklon kouřovodu by měl být alespoň 5 cm na 1 metr. V prostoru nad kouřovodem je dobré vytvořit například přípravnou plochu pro úpravu potravin.

 800x600_main_photo_s-udirnou-full

Stavba samotného krbu

 

Výstavba samotného krbu se rozděluje do několika fází. Vše se odvíjí od výšky topeniště pod roštem. Výška roštu je vždy individuální. Odvíjí se od výšky každého z nás. Ideální výška při svěšených rukou na pokrčené lokty do pravého úhlu. Nebo do výše pupíku. V této výšce by měl být rošt. Pod roštem alespoň 5 cm prostoru na propadávání popela. Celý krb by měl být postaven z šamotových cihel. Ty odolávají vysokým teplotám. Komín doporučujeme ve tvaru kužele, aby dobře táhl. Udělejte jej větší, protože slouží jako prostor pro uzení. Stačí jej jen vybavit dvířky a vrchní klapkou na regulaci kouře.
1 odpověď na "Jak postavit zahradní krb s udírnou?"

 1. Deny  Říjen 31, 2017 v 9:51 am

  To vypadá vážně dobře 🙂 A já zrovna přemýšlel, jestli využít služeb této firmy: https://www.levnekrby.cz nebo to postavit svépomocí… Děkuji Vám za takovýto, dosti mi to pomohlo 🙂

  Odpovědět
 2. Robin Hudeček  Březen 12, 2017 v 12:21 pm

  Rozhodně souhlasím s tím, že do bytu jsou vhodnější samostatně stojící kamna, spíše bych volil menší samostatně stojící krbová kamna, nějaký pěkný designový kousek který interiér doplní, pokud se přidá pěkné krbové nářadí: https://www.kovian.cz/cz/Dum-dilna-zahrada/Ke-krbu/?cur=1 může potom topné tělěso být hlavním designovým doplňkem bytu…

  Odpovědět
 3. Hanusch  Březen 2, 2017 v 5:58 pm

  To jsou designový výkvěty 🙂 Fakt se mi to nelíbí (ale z hlediska praktičnosti to je samozřejmě maximálně ok), zkuste se inspirovat třeba tady – http://www.flamen.cz/cz/produkty-rozcestnik/designove-zahradni-krby/ – to mi přijde daleko zajímavější.

  Odpovědět

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.