Jak nejlépe ochránit svůj dům před zloději

Jak nejlépe ochránit svůj dům před zloději

Narušení bezpečí a soukromí člověku na dlouhou dobu znepříjemní život nejen materiálně, ale i psychicky. Uvnitř našeho domova se chceme cítit bezpečně a nerušeně. Kromě vašich věcí vám zloději na dlouhou dobu vezmou i tento pocit. Účinná ochrana domu před zloději sestává ze 3 “obranných linií”.

 1. V prvé řadě musíme zloděje pokud možno odradit od záměru.
 2. Pokud selžeme, musíme mu alespoň co nejvíce ztížit “dobývání hradu”.
 3. Když se mu i to povede, měla by nás elektronika co nejdříve informovat o jeho přítomnosti.

 

Napřed si tedy ukažme, jaký dům je pro zloděje odrazující:

 • Dům by měl působit vždy živě a obydleně.
 • Přítomen hlídací pes.
 • Od pohledu by měla být patrná bezpečnostní opatření – viditelné kamery, senzory…
 • Dveře a okna by měly působit bytelně, dům “nedobytně”.

Pokud posílíte alespoň některé níže zmíněné prvky, vytvoříte tak odolnější psychologickou i fyzickou bariéru kolem vašeho domova.

 

Bezpečnostní dveře

Zloději se do domu dostávají samozřejmě hlavně skrze dveře a okna. Certifikované dveře III. bezpečnostní třídy se považují za dostatečně odolné proti standardním pokusům o vyloupení. Nedají se vyrazit, vyháčkovat, mají kvalitní kování a uzamykatelný systém po obvodu dveří. Na rozdíl od klasických dveří plní všechny požadavky pojišťoven. Ani drahé klasické dveře se nemohou rovnat s bezpečnostními. Levná varianta je pořídit si alespoň k vašim běžným dveřím přídavný zámek, ten ale nemusí pro mnoho zlodějů představovat větší problém.

 

Zabezpečená okna

U oken se nabízí mnoho ochranných variant: tvrzené sklo, zámky, bezpečnostní fólie či mříže (ty se hodí hlavně ke sklepním oknům, málokdo chce mít mříže v oknech ložnice) nebo kovové

rolety. Nejlepší je kombinace dvou – kupříkladu tvrzené sklo s bezpečnostní fólií. Taková ochrana překvapivě drží a aby se skrze ni zloděj přece jen probil, musí kvůli tomu dělat opakovaně pořádný rámus.

 

Zajištěná garáž

Ať už máte zděnou, dřevěnou nebo montovanou garáž, nevyplatí se mít v ní nic, co by zloději pomohlo se dostat do domu. Mnoho garážových vrat má bezpečnostní pojistku, díky které se vrata nedají zvenčí otevřít, ale i zde se dají pořídit ještě účinnější bezpečnostní vrata s ochrannými prvky. Na garáž opravdu nezapomínejte, zvláště pokud Vám tam stojí např. krásná Mazda CX-5. Prázdná garáž by vás jistě, po návratu z dovolené, nepotěšila.

 

Elektronické zabezpečení

Slouží buďto jako odstrašení zlodějů, nebo k podání informace o vniknutí. Zloději se nejvíce bojí toho, že budou odhaleni. Když je vystrašíte světlem či pískáním alarmu, je velká šance, že utečou.

 • Automatické venkovní osvětlení na čidlo.
 • Alarm spustí poplach a pošle zprávu vám nebo na pult centrální ochrany.
 • Kamera – různé druhy kamer dokáží vyhovět všem požadavkům, uložit záznam a sledovat je z počítače, telefonu/tabletu.
 • Videotelefon místo klasického zvonku.
 • Detektory – reagují na otřes, hluk, tříštění skla, narušení plotu, atd.
 • GSM alarm – centrální jednotka, na kterou jsou napojeny různé typy detektorů. Kromě ochrany dokáží nahlásit i požár, únik vody apod. Lze je ovládat z mobilního telefonu.
 • Infrazávory snímají, zda něco neprošlo mezi dvěma body.
 • Systémy ovládající dům – automatické ranní vytáhnutí rolet, večerní rozsvícení světel či zapnutí televizních zpráv.

Jak můžete vidět, pomocníků a produktů pro elektronickou ochranu domova je celá řada. Nemusíte se však bát složitého výběru nebo cen v řádech desetitisíců korun. Moderní zabezpečovací technika je uživatelsky přívětivá, cenově příznivá a zvládne ji zprovoznit i laik.Pro většinu domácností například postačí zmíněný GSM alarm se základním setem čidel a senzorů. To vše lze pořídit v ceně do 10 tisíc korun.

Levnější alternativa k poslednímu bodu je požádat někoho důvěryhodného, aby k vám občas navečer zašel, rozsvítil, vybral poštovní schránku, zalil květiny, roztáhl žaluzie, zahýbal věcmi viditelnými zvenčí. Samozřejmě mu musíte říct o vašich bezpečnostních systémech a umožnit průchod do domu bez spuštění poplachu.

 

Co dalšího můžete dělat

 • Zaevidujte si všechny cenné věci.
 • Zapište si výrobní čísla elektroniky.
 • Umožněte sousedům parkovat na vaší příjezdové cestě, aby dům působil užívaně.
 • Robotický vysavač lze nastavit, aby vysával v konkrétní dobu.
 • Pojistěte si domácnost.
 • O vaší dovolené informujte nejbližší a fotky sdílejte na internetu až po návratu. Zloději si dnes vyhledávají cíle online.
Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.