Jestliže dnes chcete najít nejefektivnější nástroj pro boj s inflací, sáhněte po zlatě. Právě ono umí ochránit naše finance před ztrátou své hodnoty. A nemusíme být dokonce ani milionáři. Právě naopak.
Prodeje investičního zlata rostou
Letošek je skutečně rekordním, navíc se mění klientela. Investorem nejsou žádní milionáři, ale jednotlivci ze střední třídy, uvědomělí mladí investoři i rodiny. Koupit si svoji zlatou cihlu už dávno není jen výsadou pro horních 10 000.
„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořicí programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká Pavel Trtík, který je zakladatelem e-shopu Zlate-mince.cz a současně provozuje prodejny s investičním zlatem, ale i se sortimentem pro numismatiky v Praze (Obecní dům), ve Vsetíně a v Bratislavě (Slovensko).
Není všechno zlato, co se blyští
Kromě zmíněných spořicích programů do zlata se nabízí i investování do akcií zlato těžících firem, možné bývají též obce či CFD. Nikdy však zlato fyzicky nevlastníte. Lidé se k tomu dají snadno přemluvit. Mají představu, že zlatá cihla nepatří „do kapsy“ normálního člověka. Není to pravda.
„Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ dodává Trtík, který navíc naučil Čechy nakupovat investiční zlato online.
Slováci investiční zlato nakupují jinak
Firma investiční zlato prodává úspěšně i na Slovensku, tam se ale online prodeji daří zatím méně. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup i výkup zlata rádi realizují osobně,“ vysvětluje Kamila Bantová z firmy Zlaté mince.
Drobní investoři se učí znát výhody zlata
Podobně jako investiční zlato se nakupuje i investiční stříbro. I u něj se předpokládá růst ceny na trhu. Zatímco u zlata jsou důvodem stávající ložiska, která jsou již téměř vytěžena a nová ve stejné kvalitě už nejsou, u stříbra je důvod jiný. Cena stříbra obvykle roste s tím, jak roste průmysl. A ten roste a růst bude. Přesto zejména menší investoři jednoznačně upřednostňují nákup investičního zlata. Důvod je prostý: stříbro není na rozdíl od zlata osvobozeno od DPH. Takže jej nakupujete o 21 % dráž.
Naučte se do zlata investovat správně
- Nakupujte výhradně investiční zlato. Ne každé zlato tuto podmínku splňuje.
- Důležité je rovněž správně si vybrat značku investičního zlata. Od ní se pak odvíjí, jak snadno zlato v budoucnu prodáte. V ČR hrají jednoznačně prim švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus. Z investičních zlatých mincí bývají oblíbenými rakouské Wiener Philharmoniker.
- Počítejte s tím, že investovat do zlata se vyplatí dlouhodobě. Jde tedy o investici na minimálně 7 let.
- Do zlata můžete proměnit své stávající úspory, ale hodí se i pro pravidelné investování. Třeba z každé výplaty, nebo jednou či několikrát v roce.
Co tedy je a co není investičním zlatem?
Investičním zlatem jsou výhradně zlaté slitky, známé též jako zlaté cihly. Druhou možností bývají investiční zlaté mince. Není to však surové zlato, zlaté šperky, dokonce ani numismatické mince. Taktéž to nejsou různé finanční investiční produkty zaměřené na zlato.
A jak je to se zlatem sběratelským?
Zatímco cena investičního zlata se odvíjí výhradně od aktuální ceny zlata na trhu, u numismatických mincí a medailí se do ceny promítá taktéž jejich umělecká a sběratelská hodnota. To může být jejich výhoda i nevýhoda. Obecně jsou však určeny spíše pro ty, kdo se v numismatice orientují. Avšak i laici někdy sáhnou po osvědčeném typu. Zájem je například o svatováclavské dukáty. Jde o stejné dukáty, jaké nechal razit Karel IV. I dnes se vyrábí ve stejné velikosti i ryzosti jako tehdy.