I když si myslíme, že přesně víme, jak funguje náš svět, opak je mnohdy pravdou. Většinou totiž nemáme žádné tušení, proč se v určité chvíli chováme určitým způsobem. Zjistěte, jakým nejrůznějším svodům a zkratkám naše mysl každý den podléhá.
Kognitivní zkreslení
Jako kognitivní zkreslení se označují předvídatelná schémata jednání a myšlení, která vedou k chybným úsudkům. Ve své podstatě se jedná o duševní mechanismus, který má za úkol hájit náš vnitřní pozitivní obraz o sobě samých. Kognitivní zkreslení nás přitom mohou vést k nesprávným volbám, špatným úsudkům a názorům.
Většina informací, které vyhledáváme, potvrzuje náš názor. A naopak protichůdné názory máme tendenci spíše přehlížet, nebo dokonce zcela ignorovat.
TIP: Naučte se principy neurolingvistického programování a pochopte fungování našeho mozku ještě lépe.
Heuristiky
Pod pojmem heuristiky se skrývají mentální zkratky, které urychlují rozhodovací proces v našem mozku. Někdy se však kvůli nim celý rozhodovací proces zrychlí natolik, že zapomeneme, co je skutečně důležité. Některé myšlenkové klamy jsou přitom výsledkem našich přání.
Priming
Naše mysl neustále redukuje příval veškerých podnětů na zkrácenou verzi představy naší reality. Pokud nějaký podnět z dřívější doby ovlivňuje naše chování, jsme pod vlivem primingu. Platí, že ve většině situací nejsme vůbec schopni odhalit, kdo nebo co na nás působí.
Konfabulace
Mysl každého z nás je stvořena k neustálému fabulování sama sebe. To znamená, že sami sobě pořád vysvětlujeme motivy našeho jednání a také příčiny všeho, co se nám děje. Pokud odpovědi na dané otázky neznáme, vymyslíme si je. Aniž bychom přitom tušili, že jde jen o naší fantazii.
Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.