Chcete své profesionální koučovací rozhovory vést úspěšně a zároveň efektivně? Máme pro vás 5 základních pravidel, kterými se při nich můžete řídit.
1. Vytvořte důvěrné prostředí
Před samotným zahájením koučovacího rozhovoru je důležité vytvořit prostředí, ve kterém se jednotliví účastníci budou cítit bezpečně. Myslete na to, že koučovaný nebo koučovaný ve většině případů netouží po tom, aby jej u kouče někdo viděl nebo slyšel. Samozřejmostí by dále pro kouče či koučku měla být absolutní profesionalita a mlčenlivost.
2. Pozorné a aktivní naslouchání
V rámci koučovacích rozhovorů patří mezi základní komunikační dovednosti aktivní naslouchání, při kterém druhá strana získává plný prostor a podporu pro rozvoj svých myšlenek. A to bez jakýchkoliv soudů, soupeření nebo kritiky.
Aby byl koučovací rozhovor úspěšný, je důležité, aby při něm kouč byl po celou dobu s koučovaným v komunikačním napojení a soustředil se plně na daný okamžik.
3. Vyhněte se radám a hodnocení
Do koučovacích rozhovorů za žádnou cenu nevkládejte své vlastní názory, hodnocení, projekce a rady. Začínající koučové se přitom shodují v tom, že pro ně z počátku bylo toto pravidlo poměrně obtížné. Je ovšem třeba si na něj zvyknout.
4. Ptejte se pomocí otevřených otázek
Koučovací rozhovor by se měl z velké části skládat z otevřených otázek místo uzavřených. Jedná se o takové otázky, na které se nedá odpovědět pouze ano nebo ne. Právě otevřené otázky totiž člověka otevírají k dalšímu přemýšlení a rozhovoru. Na druhou stranu uzavřené otázky zbytečně uzavírají kreativitu myšlení.
5. Pravidelně rekapitulujte
Aby se koučovaný dokázal v celé situaci lépe zorientovat, pomůže mu, když si bude moct jednotlivé informace pravidelně utřídit. K tomu je vhodná průběžná rekapitulace z vaší strany, při níž si i vy sami ověříte, že vše správně chápete. V průběhu rozhovoru můžete i klienty vyzývat, aby shrnuli to, co právě řekli.
Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.