Předtím, než se rozhodnete pro konkrétní model, si ujasněte, co vlastně od takového chodítka očekáváte. Současný trh je totiž rozmanitý a vybrat si můžete z nepřeberného množství variant. V následujících řádcích vám však poskytneme hned tři praktické tipy, abyste něco neopomněli.
Používání v interiéru nebo exteriéru a potřeby stability
Standardní chodítko bez koleček poskytuje největší oporu i stabilitu. Používá se hlavně v interiéru či na krátké vzdálenosti, protože tempo chůze je výrazně pomalé a opakované zvedání chodítka je únavné. Přestože chodítka se dvěma kolečky nabízejí menší oporu a stabilitu, jsou stále poměrně účinná a stabilnější než varianta se čtyřmi kolečky. Zároveň udržují přirozenější chůzi, a proto se doporučují i pro venkovní použití.
V interiéru oceníte pomůcky pro sebeobsluhu s menšími kolečky. Současně se zaměřte na šířku chodítka, aby se vám vešlo do všech dveří.
Přizpůsobení chodítka
Před zakoupením konkrétního modelu se ujistěte, že se přizpůsobí vaší výšce a hmotnosti. U každého výrobku je vždy uvedena hmotnostní kapacita. Co se týče měření rukojeti, postupujte následovně:
Postavte se rovně s rukama přirozeně svěšenýma po stranách.
Požádejte někoho, aby vám změřil výšku od podlahy po záhyb vnitřního zápěstí. Lokty by měly svírat úhel 15 stupňů, když se chytnete rukojetí chodítka s uvolněnými rameny a pažemi.
Rukojeti
Správné rukojeti mají také velký vliv na to, jak pohodlně se vám bude chodítko používat. Většinou jsou rukojeti plastové, ale pokud se výrazně potíte, jsou vhodnější měkčí varianty. Lidé s artritidou nebo jinými úchopovými potížemi mohou využít větší rukojeti.
Jestliže hledáte internetový obchod, odkud byste si objednali pomůcky pro sebeobsluhu, podívejte se do e-shopu Zdravpom.cz, který se na danou oblast specializuje.